میتوان گفت نخ اسپان در اصلاح انگلیسی به کلیه نخ های  ریسیده شده گفته  میشود.

 در ایران به آن دسته از الیاف پلی استر گفته میشود که به صورت تکه تکه ریسیده میشود و حالت یکسره ندارد.

نخ هایی  که به صورت یکسره تولید میشود نسبت به نخ های اسپان نرم تر، براق تر و کمی ضخیم تر هستند. پارچه تهیه شده از این نخ ها دارای زیر دست سخت تری نسبت به پارچه اسپان است و جذب رطوبت کمتری نسبت به آن دارد. به همین علت پارچه های بافته شده با نخ اسپان احساس راحتی بهتری به فرد میدهد. 


 اسپاندکس برگرفته از لغت (expands) به معنی گسترش یابنده است. این نخ ها توسط شرکت آمریکایی اختراع شد وتحولی در تولید پوشاک ایجاد کرد  از این نخ در تولید لباس های تنگ مانند مایو، شلوار جین، لباس های ورزشی و غیره استفاده می شود. اسپاندکس به نخی گفته میشود که قابلیت کشش چندین برابر نسبت به طول اول خود را دارد.

نکته :نخ اسپاندکس و لاکرا نوعی از الیاف مصنوعی هستند که بر پایه اورتان هستند و به آنها پلی اورتان می‌گویند.

این دو نخ از لحاظ مشخصات فنی تفاوت قابل توجهی با هم ندارند. در واقع همه لاکراها اسپاندکس هستند ولی هرنخ  اسپاندکسی نخ لاکرا نیست.

پارچه اسپان به دلیل کیفیت و کارایی آن در انواع مختلفی تولید میشود  پارچه موناکو نیز از دسته پارچه های اسپان میباشد , یعنی با همان نخ ریسیده شده ولی در در بعضی موارد با آن تفاوت میکند برای مثال پشت و روی پارچه موناکو با اسپان متفاوت است و در گرماژ نیز با هم تفاوت دارند که د پایینتر برای متراژ و دیگر مسایل برای پارچه اسپان خواهیم پرداخت .موارد استفاده نخ اسپاندکس (فیلامنت لاکرا) در صنعت شامل موارد زیر میشود:

  • تولید جوراب و دستکش
  • انواع پیراهن، سویشرت و البسه ورزشی
  • لباس زیر، مایو و لباس شنا
  • مصارف پزشکی مانند بانداژ
  • مچ بند و زانوبند

نخ های اسپاندکس (فیلامنت لاکرا) در نمرات مختلفی قابل تولید است. نمرات رایجی که بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد در محدوده 50 الی 300 دنیر است.

گروه بازرگانی مهرسام آسان بافت نخ اسپاندکس را در نمره های مختلف تولید و فروش دارد.

نخ اسپان نمره30/1             

نخ اسپان نمره 40/1

نخ اسپان نمره 60/1

تمامی نخ های اسپان و ملانژ مهرسام آسان بافت تولید شرکت  دیباریس میباشد و در تولید این نخ از پنبه و مواد بسیار مرغوب استفاده شده است .


روش های شست و شوی پارچه اسپان و ملانژ :

  • همه ما میدانیم امروزه تمامی البسه یک تگ نوع شست دارد .
  • تنظیم ماشین لباس شویی روی مد شست الیاف مصنوعی و غیر پنبه بدلیل مقاومت بالای پارچه و نخ اسپان.
  • استفاده از حرارت کم در اتو کشی پارچه اسپان بسیار مهم میباشد.