الیاف به دو بخش مصنوعی و طبیعی تقسیم میشود 

نخ پنبه و الیاف طبیعی

همگی الیافی که از منابع طبیعی موجود در طبیعت مانند (حیوانات، گیاهان و غیره) به دست می آیند و نیاز به تشکیل فیبر یا اصلاح ساختار ندارند، به عنوان الیاف طبیعی شناخته و نامگذاری می شوند.  

الیاف طبیعی به سه بخش تقسیم میشود .

 • گیاهی
 • حیوانی
 • معدنی
 • الیاف گیاهی

برخی از الیاف طبیعی مانند فیبر های گیاهی از بخش های مختلف گیاهان به دست می آیند. آنها توسط طبیعت به شکل آماده ارائه می گردند. این لایه شامل فیبر های پروتئینی مانند پشم و ابریشم، الیاف سلولزی نظیر پنبه و کتان و الیاف معدنی آزبست به دست می آیند.مهم‌ترین لیف با ریشه گیاهی، الیاف نخ پنبه است.


الیاف گیاهی از بخش های مختلف گیاهان به دست می آید. این الیاف بسته به قسمتی از گیاه که از آن استخراج می شود به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. لیاف خار یا ساقه (جوت، مستا، موز و غیره)
 2. الیاف برگ (پنبه، آناناس، میوه کاج پیچی و غیره)
 3. الیاف دانه (پنبه، کوار، نخل قدیمی و غیره)


الیاف حیوانی:

برای الیاف حیوانی می‌توان به پشم ، مو و ابریشم اشاره کرد که از حیواناتی مثل گوسفند٬بز٬خرگوش٬گاو٬و....بدست می آیدپشم و ابریشم از اصلی ‌ترین و پر کاربرد ترین الیاف طبیعی با ریشه حیوانی هستند.

نکته:

الیاف نساجی به طور کلی به دو دسته اصلی الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی (ساخت انسان )تقسیم می شوند. همه الیاف از منابع طبیعی (حیوانات، گیاهان و غیره) به دست می آیند و نیاز به تشکیل فیبر و اصلاح به عنوان الیاف طبیعی ندارند. الیاف گیاهی و الیاف حیوانی مواد خام را جهت برآوردن نیاز های فیبر ما فراهم کرده اند. اهمیتی ندارد که کدام منطقه آب و هوایی افراد ساکن شوند، زیرا قادر به استفاده از الیاف گونه های بومی برای تولید محصولاتی مانند: پوشاک، ساختمان ها، و طناب ها می باشند.


توضیح کامل وجامع درباره انواع نخ وتفاوت آنها در سایت مهرسام آسان بافت موجود میباشد.

 • تفاوت نخ پنبه با پلی استر
 • نخ ملانژ چیست
 • نخ ویسکوز و پنبه چه تفاوتی دارد
 • نخ اسپان چیست
 • نخ اپنبه شانه رینگ چیست


نخ پنبه چیست؟

نخ پنبه از محصول طبیعی به نام پنبه که کاشته و سپس برداشت میشود تولید میشود . پنبه از الیاف تنیده به دور گیاه پنبه به عمل می آید . پنبه تشکیل شده از الیافی نرم و پفدار است که درون کپسولی به دور تخمهای گیاه پنبه میروید. پنبه که به نام طلای سفیدنیز معروف شده است از سلولز تشکیل شده اند و به دلیل ویژگی پوشانندگی، میتوانند تخمهای گیاه را با خود به مناطق دور ببرند وباعث تکثیر گیاه شود .امروزه تامین نخ پنبه از کشورهایی مثل ازبکستان چین آذربایجان و خود ایران تامین میشود مثل نخ یوزتکس ازبکستان


مهرسام آسان بافت یکی از تامین کنندگان انواع نخ پنبه میباشد.

نخ پنبه

نخ پنبه کامپکت

نخ شانه

نخ کارد

ویسکوز یا نخ ویسکوز


مهرسام آسان بافت  الیاف طبیعی  نخ رینگ  نخ پلی استرویسکوز  فروش نخ پنبه نمره 30 دیباریس  نخ ابریشم  تولیدنخ  مهرسام بافت  نخ پنبه نخ کامپکت  نخ ملانژ  نخ اسپان

واحد تحقیق و توسعه شرکت و گروه مهرسام آسان بافت جهت آشنایی هرچه بیشتر مشتریان با مجموعه و خدمات و محصولات مقاله هایی را در راستای تولیدات خود ازقبیل نخ ٬لباس٬هودی٬تیشرت٬دورس٬و....به دنبال کنندگان خود عرضه میدارد در این راستا خواشمند است تا مشتریان عزیز نیز نظرات و مقالات خود را با واحد تحقیق و توسعه کروه مهرسام بافت به اشتراک بگذارند.