نخ ملانژ چیست؟

نخ ملانژ نخی است که از ترکیب چند الیاف بدست می آید که این الیاف ممکن است مشابه، متفاوت، رنگ شده یا خام باشد. این نخ یک الگوی بافت مواج دارد و الیافی که برای ساخت نخ ملانژ استفاده می شود یا پنبه ای است یا مخلوط و با دولا کردن نیمچه نخ نیز می توان نخ ملانژ حلقوی یا کلاف ملانژ حلقوی تولید کرد. نوع مخلوط این نخ ها از ترکیب الیاف پنبه با نخ های پلی استر یا نخ ویسکوز تهیه می شود. نخ های ملانژ تولید شده از الیاف ویسکوز، نخ های بسیار با دوام و دارای براقیت ماندگار هستند و در طیف وسیعی از سایه رنگ ها موجودند.


نخ ملانژ چیست و چه کاربردی دارد؟

نخ ملانژ از جمله نخ هایی است که امروزه در صنعت پوشاک کاربرد بسیار زیادی دارد و اکثر لباس هایی که ما در طول روز استفاده می کنیم از این نخ تولید شده است.

شرکت مهرسام آسان بافت در زمینه تولید وصادرات انواع نخ فعالیت دارد این شرکت تولیدی بازرگانی در کنار تولید نخ به تولید وفروش انواع پوشاک نیز میپردازد.

انواع نخ ملانژ:

  1. نخ ملانژ ۱۰۰% پنبه ای
  2. نخ ملانژ پلی پنبه
  3. نخ ملانژ پلی ویسکوز
  4. نخ ملانژ ۱۰۰% پلی استر
  5. نخ ملانژ سیرو یا به هم تابیده
  6. نخ ملانژ سه ترکیبی و...


موارد مصرف و کاربرد نخ ملانژ چیست :

قابل استفاده برای تولید انواع البسه ورزشی

قابل استفاده برای تولید انواع تیشرت

قابل استفاده برای تولید انواع سویشرت

قابل استفاده برای تولید انواع گرمکن

قابل استفاده برای تولید انواع لباس های خانگی

قابل استفاده برای تولید انواع پارچه تک رو و دو رو

قابل استفاده برای تولید انواع پارچه دورس

قابل استفاده برای تولید انواع روکش صندلی خودرو و دیگر وسایل نقلیه و...

تولید تیشرت , تولید هودی ,لباس ورزشی , سویشرت , صنعت پوشاک , مهرسام آسان بافت


نکته:

نخ هایی که در تولید و ساخت پارچه ملانژ استفاده می‌شوند  معروف به نخ ملانژ هستند که دارای ویژگی های منحصر به فرد و کاربرد های بی‌شماری در صنعت نساجی و تولید انواع پارچه ملانژ دارند، نخ های ملانژ از نگ سیاه و تیره شروع می‌شوند و به سمت رنگ طوسی و طوسی روشن تغییر می‌کنند.نخ ملانژ در نساجی دیباریس بدین ترتیب میباشد.

نخ ملانژ ابری

نخ ملانژ ذغالی

نخ ملانژ طوسی تیره

نخ ملانژ ساده

پارچه ملانژ تقریبا جزء الیاف گرم و پاییزه به‌شمار می‌آید، به این دلیل در دوخت لباس‌های مناسب فصل بهار یا پاییز از آن استفاده می‌کنند. از سوی دیگر خاصیت نخی و ضدعرق بودن ملانژ در کنار گرمای نسبی آن، بهترین گزینه برای لباس‌های ورزشی ‌به‌شمار می‌رود.

بعضی از مدل‌های ملانژ به‌نسبت انواع دیگر خنک‌تر هستند و کاربرد اصلی آن‌ها در دوخت لباس‌های راحتی خانه مانند انواع تیشرت زنانه و مردانه یا بچه‌گانه است.

نکته:

پارچه ملانژ تقریبا هیچ ویژگی منفی بارزی ندارد اما اگر میزان الیاف مصنوعی آن بالا باشد، به‌ مرور زمان پرز داده و بافت اولیه خود را از دست می‌دهد . اگر می‌خواهید پس از شستشو روی این پارچه اتو بکشید توجه داشته باشید که دمای اتو خیلی زیاد نباشد، زیرا پلاستیک موجود در پارچه می‌تواند آسیب‌پذیری آن را تا حد زیادی بالا ببرد.

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت پارچه می‌توانید روی آن شال یا پارچه نخی پهن کنید و بعد اتو بکشید. برای افزایش عمر لباس‌هایی با این جنس پارچه بهتر است آن را در هنگام شستشو برعکس کنید.