تدر ترکیب تولید پارچه جودون، از الیاف مختلفی استفاده می‌شود، که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند، مانند:

جودون پنبه:

بیشترین میزان در ترکیب پارچه جودون، نخ با جنس پنبه است. این جنس از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و به‌دلیل بافت خاصی که در پارچه جودون وجود دارد، موجب گردش هوا در آن می‌شود. پارچه جودونی که در صد نخ آن از ۳۵ درصد بیشتر باشد، بسیار خنک‌تر از  پارچه جودون پلی استر است. این جنس در پارچه جودون، با کاهش تعریق  در از بین بردن بوی نامطبوع ناشی از عرق تأثیر زیادی دارد.

جودون لاکرا:

جودون لاکرا به‌دلیل خاصیت کشسانی که دارد، به آن جودون کشی هم می‌گویند. این نوع از پارچه جودون، از الیاف نخ لاکرا تولید می‌شود. این پارچه جودون به‌خاطر استفاده از نخ لاکرا در آن، نسبت به مدل‌های دیگر پارچه قیمت بالاتری دارد، به این دلیل خیلی از آن استقبال نمی‌شود.

جودون پلی استر:

بیشتر پارچه‌های جودون با ترکیب نخ پنبه و لاکرا بافته و تولید می‌شوند. در مواقعی ممکن است، با سفارش مشتریان فقط با پلی استر و گاهی نیز، ترکیبی از پلی استر و پنبه برای تولید این نوع از پارچه جودون استفاده می‌شود. الیاف مصنوعی مانند پلی استر در کنار نخ پنبه، موجب بالا رفتن دوام پارچه جودون می شود، و نرمی و لطافت خاصی را به پارچه جودون می‌بخشد.


استفاده‌ها و کاربردهای تیشرت جودون:

پارچه جودون که تولید می‌شود، دارای بافتی سوزنی و روزنه‌ای شکل است و به‌دلیل ترکیبات نخ دراین پارچه، موجب خنکی و گردش هوا در تیشرت جودون شده و سبب احساس راحتی فرد، برای استفاده در مدت‌های طولانی می‌گردد. از تیشرت جودون، به‌عنوان لباس اسپرت نیز استفاده می‌شود،این به‌دلیل راحتی و زیبایی است، که این تیشرت محبوبیت زیادی در میان جوانان و نوجوانان دارد. در بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات، به‌منظور یک شکل و زیباتر نمودن فضا و محیطی که کارکنان در آن در حال فعالیت هستند، از تیشرت جودون به‌عنوان لباس کار استفاده می‌کنند.

نکته:

پارچه تیشرتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک پارچه مناسب برای خرید تیشرت باید خنک، کم‌چروک و ضدحساسیت باشد.


پارچه ویسکوز (تیشرت):

پارچه ویسکوز از بهترین گزینه ها برای تولید تیشرت میباشد. الیاف ویسکوز همانند پنبه از الیاف طبیعی هستن با اینن تفاوت که گاهی اوقات پارچه ویسکوز ارزان تر از پارچه های پنبه ای میباشد. پارچه ویسکوز دارای حالت کشی میباشد.بسیار سبک , خنک و بسیار نرم است. برای تیشرت های خانگی به شدت پیشنهاد میشود. حتی با این پارچه تاپ شلوارک و ست های خانگی متنوعی تولید میشود.

پارچه نخ پنبه (تیشرت):

پارچه نخ پنبه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تولید تیشرت است. پارچه‌های نخی مناسب فصل تابستان و روزهای گرم سال هستند.
این پارچه‌ها تعریق بدن را کم می‌کنند و به دلیل داشتن منافذ بسیار ریز، گردش هوا را روی پوست برقرار می‌کنند.
به این ترتیب فرد احساس گرما ندارد. ویژگی تیشرت‌های نخ پنبه این است که کمتر چروک می‌شوند.
از این پارچه برای دوخت تیشرت زنانه، مردانه و بچگانه می‌توان استفاده کرد.