توضیح درباره نخ ملانژ ،و اینکه چه کاربردی درصنعت نساجی دارد؟

نخ ملانژ از جمله نخ هایی است که امروزه در صنعت پوشاک کاربرد بسیار زیادی دارد و اکثر لباس هایی که ما در طول روز استفاده می کنیم از این نخ تولید شده است. به منظور تولید نخ ملانژ با کیفیت باید الیاف به شکل دقیق و با نسبت درستی در مرحله اول فرآیند ریسیدن ترکیب شوند؛ زیرا کوچک ترین تغییرات می تواند باعث کاهش کیفیت این نخ شود. در گروه تولیدی مهرسام بافت، نخ ملانژ با کیفیتی بالا و با ترکیبی دقیق و درست تولید می شود و شما می توانید به راحتی آن را تهیه کنید.

نخ ملانژ چیست؟

نخ ملانژ یا نخ رنگ شده، نخی است که از ترکیب چند الیاف بدست می آید که این الیاف ممکن است مشابه، متفاوت، رنگ شده یا خام باشد. این نخ یک الگوی بافت مواج دارد و الیافی که برای ساخت نخ ملانژ استفاده می شود یا پنبه ای است یا مخلوط و با دولا کردن نیمچه نخ نیز می توان نخ ملانژ حلقوی یا کلاف ملانژ حلقوی تولید کرد. نوع مخلوط این نخ ها از ترکیب الیاف پنبه با نخ های پلی استر یا ویسکوز تهیه می شود. نخ های ملانژ تولید شده از الیاف ویسکوز، نخ های بسیار با دوام و دارای درخشندگی ماندگار هستند و در طیف وسیعی از سایه رنگ ها موجودهستند. 

کاربرد نخ ملانژ :

  • استفاده برای تولید انواع تیشرت و سویشرت
  • استفاده برای تولید لباس های خانگی
  • استفاده برای تولید انواع پارچه فاستونی
  • استفاده برای تولید انواع البسه ورزشی و گرمکن
  • استفاده برای تولید انواع پارچه دو رو و تک رو
  • استفاده برای تولید انواع پارچه دورس، روکش صندلی و…می توان نخ ملانژ را به دو دسته اصلی تقسیم بندی کرد:

نخ ملانژ ترکیبی:

نخ ملانژ ترکیبی، نخی است که در آن الیاف مختلف با نسبت های ثابت و مشخص ترکیب می شوند. عمده ترین انواع این نخ ها شامل نخ های ملانژ پنبه-پلی استر و ملانژ پنبه-ویسکوز است.

نخ ملانژ غیر ترکیبی:

در تولید این نخ از الیافی ثابت با رنگ های مختلف مانند نخ ۱۰۰% پنبه و نخ ۱۰۰% پلی استر استفاده می شود.

دسته بندی دیگر نخ ملانژ:

ملانژ مودال:

ملانژ مودال با ترکیب الیاف رنگی مودال در اتاق حلاجی با نسبت های مختلف تولید می شود و دارای ظاهری خاص ومنحصر به فرد است.

ملانژ ویسکوز:

این نخ ها به واسطه ترکیب الیاف ویسکوز رنگارنگ در اتاق حلاجی با درجه ملانژ مورد نیاز تولید می شود.

ملانژ پنبه-پلی استر و ویسکوز-پلی استر

این نخ ها که جزء نخ های پرکاربرد هستند معمولا از درجات مختلف رنگ های خاکستری و ذغالی ساخته می شود.

مزایای استفاده از نخ ملانژ:

نخ ملانژ به دلایل زیادی محبوب است. تولید آن سبب می شود که فرآیندهای رنگرزی الیاف، تطبیق رنگ و ترکیب الیاف آسان تر باشد. این نخ مختص صنعت نساجی مدرن و دوستدار محیط زیست است، چرا که از عناصر ارگانیک ساخته می شود. از آنجایی که برای تولید این نوع نخ، الیاف قبل از ریسیده شدن رنگ می شوند؛ زیرا انرژی کمتری مصرف شده و محیط زیست کمتر آلوده می شود.

این نوع نخ در صنعت مد نیز بسیار مورد توجه هستند. خریدار می تواند با یک هزینه مناسب ترکیبی از رنگ های مختلف را بر روی یک پارچه بگنجاند و پارچه هایی با مقاومت کششی مناسب تولید کند؛ در ضمن پارچه های ساخته شده با نخ های ملانژ به خوبی رنگ را در خود حفظ می کنند. استفاده از نخ های ملانژ باعث درخشندگی و شادابی ماندگار رنگ پارچه میشود.

تاثیرات نخ ملانژ در تولید پارچه و صنعت نساجی:

در صنعت پارچه بسیارند پارچه های که پارچه نخی عنوان می شود، اما در واقعیت بسیاری از پارچه ها فقط چند درصد نخ در آن بکار رفته است البته باید گفته شود که این الیاف نخ نیستند و نخ پنبه هستند. نخ ملانژ و نخ color-effect از جمله مواردی هستند که در حال حاضر در صنعت پوشاک بسیار کاربرد دارد. برای اینکه نخ ملانژ با کیفیتی داشته باشید باید الیاف بطور دقیق و با نسبتی درست درابتدای فرآیند ریسیدن باهم مخلوط می شوند.
دست آورده جدید off color این است که بصورت گسترده بر روی تعداد زیادی بوبین دارای نخ ملانژ امتحان می شود. این بوبین ها که توسط یکی از مشتریان ساخته شده بود، دارای رنگ مشابهی بودند اما تفاوت کوچک در شید آنها وجود دارد. بطور مثال بخش های سیاه رنگ آن به آرامی از سیاه تا توسی روشن تفاوت پیدا میکند. که تکنولوژی های جدید در کارخانه ها به بالا بردن کیفیت نخ رنگ شده تولیدی بسیار کمک می کنند.
پارچه ملانژ از یک نخ رنگی پارچه تولید می شود که به پارچه های ملانژ مرسوم هستند در واقع ملانژ حالت رنگ پارچه است و نه جنس پارچه. پارچه ملانژ ترکیبی از الیاف طبیعی(پنبه ای) و الیاف مصنوعی است که گاهی جداگانه رنگ شده و سپس بافت می شود، و با توجه به اینکه الیاف مصنوعی در حالت کلی سخت تر رنگ را به خود می گیرد.ولی در مواقع نیز هر دو الیاف بافت شده و سپس رنگ می شود و با توجه به تفاوت رنگ پذیری که الیاف مصنوعی و طبیعی دارند یک دو رنگی بوجود می آید که به ملانژ گفته می شود.
برخی از افراد بر این عقیده هستند که پارچه ملانژ دارای قیمت بالایی می باشد اما به اینطور نیست و دلیل محبوبیت این پارچه پایین بودن قیمت پارچه ملانژ نسبت به کیفیتش می باشد.
پارچه ملانژ را معمولا به رنگ طوسی می شناسند که درجه های طوسی آنها باهم فرق دارند. پارچه ملانژ یک پارچه فقط طوسی نیست و یک پارچه رنگی است که رنگ یکدست و صاف ندارد. البته در بافت پارچه ملانژ می توان از نخ های رنگی دیگر هم استفاده کرد تا بصورت پارچه راه راه دیده شود.


پارچه ملانژ جزء پارچه پرکاربرد در صنعت پوشاک می باشد.


از پارچه های ملانژ برای لباسهای گرم و ورزشی، تی شرت، سویشرت، لباسهای خانگی و … استفاده می شود. در مورد پارچه تریکو ملانژ نیز جزء پارچه های هست که از سنین کودکی تا کهنسالی برای بیشتر البسه ها مورد استفاده می شود.
پارچه ملانژ :

بصورت تکرو، دورو، دورس، فانریپ موجود می باشد که هر کدام مصارف استفاده خود را دارند. وجود مقداری الیاف پلی استر در پارچه ملانژ باعث درخشانی و شفافیت رنگ بکار رفته در آن نیز می شود، که خانمها نیزجذب این ویژگی میشوند. انتخاب رنگ پارچه یک عملکرد کاملا حرفه ای محسوب می شود. در فصل پاییز و زمستان انتخابی رنگهای سفید، مشکی، سرمه ای، زغالی و طوسی از پارچه های کم ریسک این فصل ها محسوب می شود. رنگهای با تن تیره در زمستان طرفداران زیادی دارد.

نخ ملانژ خاکستری و نخ ملانژ بژ:

نخ ملانژ خاکستری نوعی از نخ است که از ترکیبی از پنبه و ویسکوز ساخته می شود. درصد پنبه و ویسکوز در این نوع نخ بسته به نیاز خریداران متفاوت است. مثلا ترکیبی از ۸۵% پنبه و ۱۵% ویسکوز (نخ ملانژ خاکستری تیره)، ترکیبی از ۹۰% پنبه و ۱۰% ویسکوز (نخ ملانژ خاکستری)، ترکیبی از ۹۵% پنبه و ۵% ویسکوز (نخ ملانژ خاکستری روشن)، ترکیبی از ۹۸% پنبه و ۲% ویسکوز (نخ ملانژ بژ). نخ ملانژ را می توان به دو نوع کلی تقسیم کرد:از کاربردهای بسیار خوب دیگر نخ MELANGE باید به نقش موثر آن در صنعت ماشین سازی اشاره کنیم که در آن جا برای ساخت روکش صندلی خودرو استفاده می شود.

فروش انواع نخ :

نخ ملانژ

نخ پلی استر ویسکوز

نخ اسپان

نخ پنبه شانه کامپکت

نخ ابریشم

نخ رینگ وکارد

مهرسام بافت عاملیت فروش شرکت دیباریس

تولیدوفروش نخ:

ارتباط باواحدفروش مهرسام بافت:09913348430                         88544458