بررسی اسم دورس در صنعت پوشاک

اسم و کلمه دورس در واقع پارچه ای است که با الیاف نخ دورس و دو پنبه  یا ترکیب نخ با دیگر الیاف بافته می‌شود. این پارچه جزء پارچه هایی است که ضخیم می‌باشد و برای فصل پاییز و زمستان مناسب می‌باشد. این جنس نسبت به پارچه های نخی ضخیم تر، گرم تر و مقاوم تر می‌باشد. در هنگام بافتن پارچه دورس، پشت آن به صورت تارهای نخ و روی آن دارای تراکم و ضخامت می‌باشد.

نکته:

این پارچه به صورت دو نخ و سه نخ بافته می‌شود که مدل سه نخ آن بدلیل گراماژ بالای نخ و بافت  گرم تر و ضخیم تر می‌باشد و طبیعتا در قیمت هم متفاوت با گراماژ پارچه دو نخ میباشد 

تعریف صحیح دورس 

در عوام به اشتباه جای دورس و هودی اشتباه گفته میشود 

میتوان گفت  دورس از دسته پارچه های گرم است که بیشتر برای پوشاک زمستانی و پاییزی استفاده می شود . در صورتیکه هودی و سویشرت ۲ مدل لباس گرم مناسب بهار، پاییز و زمستان هستند که امروزه  در فضای مد و فشن ، در طرح و رنگ‌های متفاوت ، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است . 

انواع دورس:

مدل 2 نخ و 3 نخ مورد استفاده ترین نوع می‌باشد. که البته دورس 3 نخ کیفیت، استحکام و گرمای بیشتری دارد. در مدل 2 نخ از ترکیب پنبه با یک نخ دیگر استفاده می‌شود. در مدل 3 نخ از ترکیب پنبه با دو نخ دیگر استفاده می‌شود.

نخ های کاربردی در تولید پارچه دورس:

نخ پنبه-نخ لاکرا-نخ ملانژ-نخ اسپان و.....

ویژگی پارچه دورس:

ماندگاری بالا و دوام مناسب، همچنین تنوع رنگ، از جمله ویژگی های پارچه دورس می باشد.

روش صحیح شستشوی پارچه دورس:

 • برای شستشوی پارچه دورس بهتر است هنگام شستشو، آنها را به تنهایی بشویید تا پرز آن به لباس های دیگر نچسبد.
 • توجه داشته باشید لباس هایی که پارچه دورس پنبه ای دارند، بعد از شستشو کمی آب می روند.
 • بعد از شستن پارچه ی دورس پنبه ای از پهن کردن آن روی بند خودداری نمایید، زیرا فرم خود را از دست می دهند.

لباس دورس چیست؟

لباس دورس، لباسی ست که از پارچه ی دورس دوخته می شود. مانند سویشرت ، هودی ،  اسلش و... . پارچه دورس هم برای پوشاک زنانه استفاده می شود و هم برای پوشاک مردانه .

کاربرد پارچه دورس:

رایج ترین کاربرد پارچه دورس شامل موارد زیر میباشد:

 • هودی
 • سویشرت
 • بلوز
 • شلوار اسلش
 • انواع شلوارک
 • ست های گرم کن ورزشی

انواع پارچه دورس:

 1. پارچه دورس اسپان
 2. پارچه دورس پنبه
 3. پارچه دورس سه نخ
 4. پارچه دورس ملانژ
 5. پارچه دورس گلکسی
 6. پارچه دورس لاکرا

معایب پارچه دورس:

پارچه دورس در نوع خود و میان پارچه‌های زمستانی بسیار با کیفیت است و نمی‌توان عیب خاصی به جز پرزدهی و آب رفتگی نوع پنبه‌ای روی آن گذاشت. در واقع دورس انتخاب بسیار خوبی است و ویژگی‌های بسیار مثبتی از جمله غیر ساینده، بهداشتی، بادوام، دارای لمس نرم، دارای مواد شیمیایی ضد باکتری، وزن سبک و در صورت مراقبت صحیح عمر طولانی‌مدت دارد.مهرسام آسان بافت تمامی هودی وسویشرت های با کیفیت و پر طرفدار را به بازار پوشاک ایران و عراق عرضه میکند