اصول ریسندگی کامپکت:

پایه تولید نخ پنبه از نوع کامپکت مانند همان ریسندگی نخ رینگ است با این تفاوت که در ناحیه کشش دارای یکسری تنظیمات و موارد فنی و بیسیک اضافی میباشد. و فرق اصلی در ناحیه کشش است. هدف اصلی ریسندگی نخ کامپکت به حداقل رساندن تغییرات عرضی رشته لیف با به کارگیری مکش هوا برای متراکم کردن جریان لیفی در ناحیه کشش اصلی و کاهش قابل توجه ( حذف) مثلث ریسندگی میباشد.

نکته :

ریسندگی نخ کامپکت به عنوان تحولی در سیستم ریسندگی نخ رینگ محسوب می‌شود. هدف این فناوری ارائه‌ی کیفیتی عالی و استفاده‌‌ی بهتر از مواد اولیه می‌باشد.

مزایای سیستم ریسندگی نخ شانه کامپکت:

یکی از مزایای ادعا شده در سیستم ریسندگی نخ کامپکت امکان رسیدن به استحکام برابر با نخ های تولید شده در سیستم ریسندگی نخ رینگ با ۲۰ درصد تاب کمتر است. این کار موجب تولید نخی با زیردست نرمتر شده و موجب افزایش تولید کاهش مصرف انرژی می شود. نخ پنبه شانه دیباریس نیز از این فرایند جهت کاهش مصرف انرژی و افزایش کیفیت نخ پنبه شانه کامپکت استفاده میکند.

مقایسه پروسه تشکیل نخ در دو روش ریسندگی رینگ و ریسندگی کامپکت:

علت اصلی مهاجرت الیاف در روش ریسندگی رینگ اختلاف تنش در الیاف است به علت نوع فرآیند ریسندگی به کار گرفته شده، اما در ریسندگی نخ کامپکت اختلاف تنش در بین الیاف کمتری  به علت حذف مثلث ریسندگی و در نتیجه میزان کمتری از مهاجرت الیاف در ریسندگی کامپکت داریم.

نکته:

نخ کامپکت دارای در هم تنیدگی بیشتری نسبت نخ رینگ است و در نتیجه تمامی الیاف در برابر اعمال نیرو واکنش داده است.

استحکام و ازدیاد طول نخ کامپکت از (نخ رینگ معمولی) بیشتر است.

نخ پنبه شانه:

 نساجی دیبا ریس در ریسندگی نخ پنبه از نوع شانه  خارج کردن الیاف کوتاه از فتیله چندلا در طی یک مرحله بیشتر توسط ماشین شانه انجام می پذیرد. الیاف در اثر شانه شدن تمیز تر می گردند. در مقایسه با نخ های کارد شده ، نخ های شانه شده زیر دست نرم تری را دارا میباشند. نخ های تهیه شده در ریسندگی پنبه ایی دارای مقاومت کششی تا حدودی زیاد و زیردست مناسب میباشند.

نخ پنبه شانه شده چیست؟

نخ پنبه شانه شده درواقع نخی است که تمام ناخالصی هاوپرزهای آن توسط شانه زدن ازبین رفته و نخ تولیدشده  ازمقدار پیچ وتاب خوردگی بسیارکمتر واستحکام بیشتری برخورداراست.از این رو میباشد که نخ پنبه شانه کامپکت دیباریس جزو پر مصرف ترین محصولات در پخش مهرسام اسان بافت میباشد 

خصوصیات نخ شانه شده:

  1. خیلی دیر تر از نخ های دیگر از بین میرود 
  2. بسیار مستحکم و بی نقص میباشد 
  3. بین تولید کنندگان لباس بدلیل رنگ پذیری بالا بسیار پر تقاضا میباشد 
  4. تناسب تحمل حرارت نسبت به دیگر نخ های تولیدی

مهرسام بافت نماینده فروش شرکت نساجی دیباریس تولیدکننده انواع نخ بابهترین کیفیت میباشد.

آشنایی با ماشین ریسندگی کامپکت K48 ریتر:

ماشین ریسندگی کامپکت K48  برای تولید نخ‌های کامپکت استاندارد و نخ‌های خاص در بالاترین سطح عملکردی استفاده می‌شود. سیستم کشش کاملاً الکترونیکی FLEXdraft قابلیت ماشین را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. این سیستم امکان تنظیمات آسان نمره نخ، تاب و جهت تاب را فراهم کرده است. مصرف انرژی ماشین در حالت کلی در مقایسه با سایر ماشین‌های ریسندگی کامپکت 25% کمتر است. در این ماشین از سیستم مونیتورینگ مستقل اسپیندل‌ها به صورت مجزا استفاده شده است (سیستم ISM) که نحوه حرکت هر اسپیندل را بررسی کرده و نظارت موثری را بر ماشین انجام می‌دهد. این سیستم راندمان بالای ماشین را تضمین کرده و می‌تواند تا 5 درصد موجب کاهش هزینه‌های پرسنلی شود.

نخ شانه کامپکت-نخ رینگ-نخ پنبه-نخ پلی استر-نخ ویسکوز-مهرسام آسان بافت