پارچه ( نخ ) تخت باف چیست؟

شیوه بافت این پارچه که با ماشین‌های تخت باف تهیه می‌شود به ‌این شکل است که چله‌گذاری در تمام پارچه‌ها یکسان انجام خواهد شد، در واقع تفاوت در نوع پودگذاری پارچه‌ها است که طرح‌های متنوعی به‌وجود خواهد آورد.


ماشین های تخت باف به دو دسته کلی تقسیم می گردند:

 1. تخت باف دستی شامل ماشین های تخت باف یک رو سیلندر و دو رو سیلندر می باشد.
 2.  تخت باف موتوری شامل تخت باف دو رو سیلندر و تخت باف دوبله سیلندر (ماشین هایی که زاویه ی بین دو صفحه سوزن های آن 180 درجه می باشد و از سوزن دو سر زبانه دار بر روی آن استفاده می شود) می باشند. هر یک از ماشین های اخیر به صورت های تک سیستم، دوبله سیستم و سه سیستم وجود دارد.

نکته:

ماشین های تخت باف دارای تنوع بافت زیادی هستند.طریقه ی عمل و راحت تر بودن آنها نسبت به دیگر ماشین های حلقوی پودی امتیاز این ماشین هاست. نخ برهای متفاوت ، ترتیب عمل آن ها، مسیر عبور و محل قرار دادن نخ ها از دیگر امتیازات این ماشین می باشد.

قسمت های مختلف یک ماشین تخت باف:

 1. بسته نخ
 2. فنر پیچشی
 3. وسیله کنترل کشش
 4. نخ بر یا حامل نخ
 5. صفحه و سیلندر سوزن ها
 6. سوزن زبانه دار
 7. فنر سوزن
 8. صفحه بادامک
 9. شانه پارچه
 10. وزنه میباشد.


چه نوع پارچه های تخت بافی وجود دارد؟

فروش پارچه های تخت باف در بازار بسیار زیاد و رقابتی است. 


کاربرد پارچه (نخ ) تخت باف:

 1. پارچه کوردی 
 2. کش بافت
 3. طرح لی
 4. گیپور
 5. چهارخانه و...میباشد.


پارچه ( نخ ) تخت باف چیست؟

پارچه های نساجی را که گاهاً به آن ها پارچه های تخت بافت یا تار و پودی نیز گفته می شود از مهم ترین محصولات صنعت نساجی به شمار می روند. در نتیجه به طور کلی منظور از پارچه های نساجی یا تخت بافت یا تار و پودی در حقیفت یک نوع پارچه می باشد که تمامی آن ها با دستگاه های تخت بافت تولید پارچه تولید می شوند.

به چه دلیل به پارچه (نخ ) تخت باف, پارچه تاری و پودی می گویند؟

در این نوع از پارچه در دستگاه های مخصوص تولید آن با تنیدن تار و پود صورت می گیرد. در حقیقت در این روش از بافت پارچه نخ هایی که بصورت عمودی در پارچه قرار میگیرند را با نام تار و نخ هایی که بصورت افقی قرار میگیرند را به نام پود می نامند.

نساجی مهرسام آسان بافت تولید کننده انواع نخ مرغوب درایران میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر ودریافت مشاوره با واحد فروش مهرسام آسان بافت در ارتباط باشید :

09363348430

09913348430

02188544458