اثر گذاری صنعت پوشاک بر محیط زیست:

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش  صنعت پوشاک ، به تدریج محیط زیست دستخوش تغییرات بسیاری شد. این صنعت باعث آلودگی طبیعت شدند و روز به روز بر شدت این آلودگی افزوده شد . صنعت نساجی و پوشاک  به عنوان یکی از آلوده کننده‌ترین صنایع در سطح جهان شناخته می‌شود، به طوری که سهم زیادی در ایجاد مشکلات زیست محیطی دارد.

نکته:

محیط زیست در دنیا به یک دغدغه‌ی عمومی برای دولت‌ها تبدیل شده است. به خاطر آتش‌سوزی‌ها و نخاله‌هایی که از کارخانه‌ها در طبیعت باقی می‌ماند، محیط زیست روزبه‌روز به سمت نابودی پیش می‌رود.


در بیشتر کشورهایی که پوشاک را تولید می کنند، پساب و فاضلاب سمی کارخانه های منسوجات به صورت مستقیم به درون رودخانه ها تخلیه می شود. پساب شامل مواد سمی مانند سرب، جیوه، آرسنیک و مواد دیگر است. این مواد برای زندگی آبزیان و سلامت میلیون ها نفری که از منابع رودخانه ها تغذیه می کنند، بسیار مضر هستند. اگر آلودگی به سطح دریا برسد، به سرعت کل جهان را درگیر خواهد کرد. دیگر منبع اصلی آلودگی آب، استفاده از کود شیمیایی برای تولید نخ است که باعث آلودگی شدید آب و تبخیر نمودن آن می شود.


صنعت مد:

صنعت مد دومین صنعت آلاینده محیط‌ زیست در جهان است در ظاهر اصلا به نظر نمی‌ رسد که همین لباس ‌هایی که هر روز بر تن داریم تا چه اندازه می ‌توانند برای آینده زمین خطرناک باشند، اما واقعیت این است که لباس‌ های مدل به مدلی که می پوشیم در فرآیند تولید و پس از آن، یعنی زمانی که به زباله تبدیل می ‌شوند، به شدت محیط‌ زیست را آلوده می سازند.

آلودگی در صنایع نساجی و بررسی فرایندهای تولید آلودگی

"مشکل اصلی آلودگی در صنعت نساجی آلودگی آب است"   آلودگی عمده و واضح تولید پساب آلوده می باشد که در مرحله اول بازیافت آب و سایر مواد شیمیایی عمل کرده و تغییر شکل داده و عمل نکرده در این پساب از اهمیت بالایی برخوردار هستند و بدلیل اینکه بعضی از این مواد غیرقابل تجزیه بیولوژیکی بوده و در بعضی موارد اصلاً قابل تجزیه نبوده و انباشت آنها در سیستم های آبی طبیعی و مصنوعی مشکل زا خواهد بود، موضوع بررسی و تحقیق می باشند. 

آلودگی های مهم و قابل توجه در صنایع نساجی را به صورت زیر می توان گروه بندی کرد:

  1. آلاینده های طبیعی روغن ها و گریس ها بر روی الیاف پنبه و پشم.
  2.  مواد شیمیایی افزوده شده و یا جدا شده در فرایندهای گوناگون.
  3. پرزهای الیاف کوتاه جدا شده از الیاف اصلی و منسوجات در فرایندهای مختلف سمی مکانیکی و شیمیایی


فرایند رنگرزی و مواد رنگزا در نساجی
یکی از فرایندهایی که در صنایع نساجی منشاء آلودگی می باشد فرایند رنگرزی است.رنگرزی یکی از عملیات تکمیل شیمیایی است که به سرعت در حال تغییر می باشد این تغییر نه تنها در مواد رنگزا بلکه در نوع الیاف و همچنین در فرایندهای رنگرزی است.

مواد رنگزا از دو طریق وارد محیط زیست میشوند:
1-از طریق ضایعات تولید کننده.
2-از طریق پساب کارخانجات مصرف کننده


راه‌حل‌های مقابله با مشکلات الودگی:

برای تولید لباس به پارچه نیاز می‌باشد و برای تولید پارچه نیاز به نخ  و  برای تولید نخ، به الیاف نیاز  است. از آنجایی که فیبرها اصلی‌ترین ماده اولیه برای تولید لباس هستند، کاهش آلودگی در فرآیند تولید الیاف، باعث تاثیر چشمگیری در صنعت مد برای جلوگیری از آلودگی خواهد شد.

“بازیافت” می‌تواند میزان تولید لباس‌ها را کاهش دهد. تعدادی موسسه، شرکت و مغازه در سراسر جهان وجود دارند که در زمینه بازیافت فعال هستند.

صنعت پوشاک و هوا:

رابطه‌ی پوشاک با هوا از آنجایی شروع می‌شود، که کارخانجات تولید لباس روز به روز افزایش می‌یابد و از آنجایی که همیشه پشت هر تولید انبوهی پای یک آلودگی در میان است، گازهای گلخانه‌ای با هر خط تولید لباسی، وارد هوا می‌شود 

مهر سام آسان بافت تولید کننده عمده انواع تیشرت مردانه تیشرت زنانه هودی و دورس تاپ وشلوارک با کیفیت و قیمت عالی جهت فروش به شهرستان و صادرات به عراق میباشد .

تیشرت/هودی/دورس/فروش عمده تیشرت/تولید تیشرت/هودی /لباس زنانه/مزون