صنعت نساجی :

صنعت نساجی از جمله صنایعی است که در زندگی روزمره و در تمام سطوح جامعه استفاده می‌شود، این صنعت به سبب تورم رکود و مشکلاتی که در حوزه اقتصاد کلان جامعه دارد با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده.

جایگاه صنعت نساجی در ایران :

در کشور ما نیز صنعت نساجی یکی از هفت صنعت راهبردی است اما متاسفانه به دلایلی در جایگاهی که پیش بینی شده است قرار ندارد.

صنعت نساجی ترکیه:

صنعت نساجی ترکیه جایگاه مهمی در صادرات این کشور دارد.

ترکیه به عنوان چهارمین صادرکننده پارچه جین و علاوه بر این، به عنوان دومین کشور در زمینه صادرات جوراب رتبه بندی شده است.

نکته:

ترکیه که در ردیف‌های برتر بازار جهانی نساجی قرار دارد با کشورهایی رقابت می‌کند که سهم زیادی در بازار جهانی دارند مانند چین ,  هند , ایران , پاکستان و ...

افزایش ظرفیت و موفقیت صادراتی حاصل شده در طول سال‌ها باعث شده که ترکیه به یکی از پیشروترین تأمین کنندگان نساجی در جهان تبدیل شود.

صنعت نساجی چین:

صنعت نساجی و صنعت پوشاک بزرگترین صنعت تولیدی در چین است.چین بزرگترین تولید کننده پوشاک در جهان است و بیشترین ظرفیت تولید را برای محصولات آسیاب نساجی متشکل از الیاف پنبه، الیاف دست ساز و ابریشم دارد.

تاریخچه صنعت نساجی در چین:

صنعت نساجی و پوشاک مدرن چین از دهه ۱۸۷۰ آغاز شد. چن چی یوان اولین کارخانه نساجی به نام جی چانگ لانگ رییلینگ میل را در چین ایجاد کرد. طی سالهای بعد تا سال ۱۹۴۹، صنعت نساجی به آرامی توسعه یافت زیرا جامعه بسیار ناپایدار چین در طول سالیان دراز شاهد جنگهای بسیاری بود.

نکته :

چین را می توان صاحب بزرگترین صنعت نساجی در جهان دانست که در بخش تولید و صادرات مقام اول را در جهان دارد. در سال ۲۰۱۳ چین نزدیک به ۲۷۴ میلیارد دلار از محصولات نساجی خود را به کشورهای مختلف جهان صادر کرد. این باعث شد که این کشور ۱.۴۳ درصد از صادرات محصولات نساجی را به خود اختصاص دهد.


براساس ارزیابی های صورت گرفته از سوی انجمن نساجی ایران کشورهای «چین»، «بنگلادش»، «هند»، «ترکیه» ,... کشورهای مطرح در تولید نساجی و پوشاک در دنیا محسوب می شوند.


اهمیت صنعت نساجی در ایران:

صنعت نساجی در ایران دارای قدمتی طولانی و یکی از مهم ترین بخش ‌های اشتغال‌ زا است. این صنعت در سال ‌های اخیر با مشکلاتی روبرو شده و توجه به مشکلات آن بسیار ضروری است. نساجی در میان نیازهای اساسی اقتصادی در درجه ی سوم اهمیت پس از موادغذایی و مسکن قرار دارد و ۴ درصد ارزش افزوده ی صنعتی و ۱۰ درصد از کل صادرات صنعت کشور را شامل می ‌شود.


نساجی مهرسام آسان بافت:

کارخانه نساجی دیباریس تولیدکننده انواع نخ در ایران میباشد این گروه نساجی شرکت  مهرسام آسان بافت را به نمایندگی فروش انواع نخ دیباریس انتخاب نموده . مهرسام آسان بافت در زمینه فروش انواع نخ وارداتی مثل        نخ پنبه ازبک نخ پنبه هندی نخ پنبه ترک و نخ پلی استر و ویسکوز فعالیت دارد