نخ ATY چیست ؟

 نخ ATY حاصل عملیات تکسچره هوای فشرده بر روی نخ، به کمک جت هواست، که با ایجاد فشردگی بین الیاف، درگیری ایجاد و بدین وسیله نخ‌های متنوعی از نظر ظاهری تولید می‌شود. هدف از این فرایند بدست آوردن خصوصیات و ویژگی‌های ظاهری مشابه با انواع نخ‌های ریسیده شده پنبه (Cotton)، پشم (Wool) و آکریلیک (Acrylic)، تحت عملیات کشش و حرارت توسط هوای فشرده است. 

کاربرد نخ ATY:

این نخ‌های ATY به عنوان چله، پود و خاو فرش، تریکوبافی و منسوجات خانگی و صنعتی کاربرد دارند.  


ویژگی نخ ATY:

نخ های ATY مصارف زیادی در انواع کالا ها دارند.خصوصیات ویژه این نخ ها از قبیل زیر دست شبیه نخ های با الیاف طبیعی، تنوع در رنگ و خصوصیات مناسب مکانیکی آن باعث شده است تولیدکنندگان منسوجات به ویژه کارخانجات پارچه های تریکو، فرش های ماشینی، پتو های مسافرتی، پرده های اسپرت، پرده های فانتزی، چادر های صنعتی، روکش های صندلی، ژئوتکستایل، شلنگ ها و…  به استفاده از این نخ ها روی آورند.

خواص نخ ایرتکسچره (ATY):

این نخ وزن بسیار کمی دارد و بسیار سبک است. جذب رطوبت بسیار اندکی دارد و در صورت چرک شدن، به راحتی تمیز می‌شود. برای دسترسی به خواص ایده آل، می‌توان این نخ را با باقی نخ‌ پلی استر مخلوط کرد تا نخی با مشخصات فنی دلخواه به دست آورد. نخ aty به وسیله ماشین آلات با سرعت بسیار بالا تولید می‌شود. نمره نخ ATY بین بازه 200 تا 3000 متغیر است و طبق درخواست مشتری تولید می‌شود.

قیمت نخ ایرتکسچره ATY

عوامل زیادی در تعیین نهایی قیمت نخ ATY تاثیرگذار هستند. قابل ذکر است به دلیل فرآیند تولید پیچیده ای که برای این نخ نیاز است، به طور کلی تولید این نخ بسیار پایین بوده و برای خریدار مقرون به صرفه نیست. همچنین هرچه دنیر یا نمره نخ پایین تر باشد بر قیمت نهایی نخ افزوده می‌شود. رنگ انتخابی از موارد دیگری است که باید به آن توجه زیادی داشت. برخی از رنگ‌ها از رنگ های دیگر قیمت بالاتری دارند.


جمله اخر:

شناخت انواع نخ پلی استر برای تولیدکنندگان نخ حائز اهمیت بسیاری است. زیرا استفاده از نخ ها تخصصی تر شده است و شناخت خواص و ویژگی های هر نخ باعث میشود تا تصمیم بهتری برای تولید محصول گرفته شود. در این مقاله به بررسی نخ ATY یا نخ ایرتکسچره پرداختیم و کاربرد انواع نخ ATY را شرح دادیم.