اصول طراحی لباس مشاغل:

اگر می خواهید به سراغ طراحی لباس فرم مشاغل بروید، باید اصول و قواعد مربوط به این کار را به خوبی بشناسید. این اصول شامل انتخاب پارچه مناسب، انتخاب رنگ درست و همراه با محیط کاری، انتخاب سایز متناسب با کارمندان و توجه به شرایط محیط کار است.

طراحی لباس مشاغل به شکل اصولی، می‌تواند سبب ایجاد مزایای زیادی شود که شامل تصویر منسجم و یکپارچه از شغل، افزایش آگاهی مشتری، افزایش اعتماد مشتری، تبلیغ برند مورد نظر و احساس اتحاد و برابری میان کارکنان است. فروش تیشرت سازمانی و سفارشی توسط گروه مهرسام


انتخاب پارچه مناسب برای لباس مشاغل:

برای طراحی لباس مشاغل، به سراغ پارچه‌های مناسب و باکیفیت بروید؛ پارچه‌هایی که کارکنان با پوشیدن آن، احساس راحتی کنند. هنگام انتخاب پارچه برای لباس فرم، علاوه بر کیفیت و راحتی، باید محیط کار کارکنان را نیز در نظر داشته باشید؛ به عنوان مثال، باید بدانید آنها در هوای گرم کار می‌کنند یا هوای سرد. اما پارچه‌های مناسب برای لباس فرم کدامند؟

  • پارچه پنبه ای:

پارچه‌های پنبه‌ای از گزینه‌های مناسب برای هوای گرم به شمار می‌روند. بهتر است برای طراحی لباس فرم، به سراغ پارچه‌های صد در صد پنبه نروید و از پارچه‌های حاصل از ترکیب الیاف پنبه‌ای و الیاف مصنوعی استفاده کنید، چرا که دوام پارچه‌های صد در صد پنبه کمتر و نگهداری از آن ها نیز دشوار است.

  • پارچه پشمی:

پارچه پشمی از گزینه‌های مناسب برای هوای سرد به خصوص برای مدیران است. شست و شوی پارچه پشمی را باید به خشکشویی سپرد؛ از این رو، هزینه نگهداری از آن زیاد است. 

  • پارچه ابریشم:

پارچه ابریشم از گزینه‌های مناسب و پرکاربرد برای طراحی لباس فرم زنانه، به خصوص مدیران و سرپرست‌های بخش‌های مختلف، به شمار می‌رود.

  • پارچه ریون:

پارچه ریون یکی دیگر از گزینه‌‌های مناسب برای لباس فرم به شمار می‌رود. می‌توانید پارچه ریون را با دیگر پارچه‌ها نیز ترکیب کنید.


طراحی لباس مشاغل متناسب با سایز کارکنان:

لباس فرم باید بسیار راحت و متناسب با سایز کارکنان باشد، چرا که قرار است کارکنان ساعت‌ها این لباس‌ها را به تن داشته باشند و کار کنند. لباس فرم باید آنقدر راحت باشد که مانع از عملکرد مناسب کارکنان نشود بنابراین بهتر است تنگ نباشد  چرا که لباس تنگ، جسم را تحت فشار قرار می‌دهد و در نتیجه، سبب سلب آرامش می‌شود. 

رنگ مناسب برای طراحی لباس مشاغل:

در طراحی لباس مشاغل انتخاب رنگ مناسب از همه چیز مهم‌تر است چرا که رنگ مستقیم بر روان فرد و ارباب رجوع تاثیر می‌گذارد. در طراحی لباس مشاغل بهتر است سراغ رنگ‌های خنثی مانند سرمه‌ای، ابی، مشکی، طوسی و… بروید تا گرمای بیش از حد یا سرمای بیش از حدی نداشته باشند و در دراز مدت برای افراد خسته کننده نشوند.

نکته:

برای هر شغل باید لباس متناسب با آن طراحی شود برای مثال در شغل‌های صنعتی جنس پارچه، رنگ و دوام آن دارای اهمیت است درواقع باید پارچه‌ای انتخاب شود که در مدت کوتاه پاره نشود و ازنظر سایشی و تنفس‌پذیری نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

در نظر گرفتن شرایط محیط کار:

در حین طراحی لباس فرم باید شرایط محیط کار را مورد توجه قرار دهید سپس یونیفرم کار را متناسب با آن طراحی کنید به عنوان نمونه اگر کارکنان در هوای گرم مانند فضای آشپزخانه کار می‌کنند بهتر است لباس‌هایی با پارچه‌های نازک و سبک استفاده کنید یا بالعکس. زمانی که کارکنان لباس مناسب با شرایط محیط کار خود می‌پوشند بایستی احساس آرامش و راحتی داشته باشند این باعث می‌شود تا کارایی و عملکرد آن‌ها نیز افزایش یابد.

شرکت تولیدی صنعتی مهرسام آسان بافت:

شرکت مهرسام آسان بافت تولیدکننده انواع پوشاک و لباس های مناسب برای محیط کار میباشد.