پارچه لیوسل چیست؟

لیوسل (Lyocell) یک پارچه نیمه مصنوعی است که معمولا به عنوان جایگزین برای پنبه یا ابریشم مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه حالتی از ریون است و در درجه اول از سلولز استخراج شده از چوب تشکیل شده است.

نام دیگر نخ لیوسل:

لیوسل عموماً با نام تجاری تنسل شناخته میشود.

تاریخچه نخ لیوسل:

نخ لیوسل نخستین بار در سال 1972 کشف شد. در اواخر دهه 90 میلادی استفاده از این الیاف در صنعت کالای خواب آغاز شد اما نتوانست به طور کامل جاگزین پنبه شود.

مزایای پارچه لیوسل:

  •  نرمی و لطافت: شاید مهم‌ترین ویژگی‌ الیاف لیوسل سطح صاف و نرم آن است که لطافت خاصی به پارچه می‌دهد و آن را با پوست‌های حساس کاملا سازگار می‌کند. این کیفیت پارچه لیوسل با شست‌وشو و فرسایش همچنان دوام می‌یابد و پارچه پس از مصرف و چندین بار شست‌وشو نیز ساختار خود را حفظ می‌کند. این ویژگی پارچه لیوسل را می‌توان با پارچه پنبه‌ای مقایسه کرد که پس از شست‌وشو و فرسایش شکل و ساخت خود را از دست می‌دهند. ویژگی نرمی و لطافت پارچه لیوسل را به‌ویژه برای مصرف کالای خواب گزینه مناسبی ساخته است.
  •  رطوبت‌پذیری: استفاده از فناوری نانو در صنعت نساجی بهبود عملکرد پارچه را بهبود می‌دهد و موجب عملکردهایی متفاوت در پارچه می‌شود. یکی از این ویژگی‌های منتج از کاربرد فناوری نانو ویژگی انتقال رطوبت بالا در پارچه است؛ به‌ویژه در پارچه لیوسل که قابلیت رطوبت‌‌پذیری و انتقال رطوبت بالایی دارد. همین خاصیت پارچه لیوسل را برای مناطقی با آب و هوای گرم و خشک یا شرایطی که میزان تعرق بدن بالاست، مناسب می‌سازد. در شرایط و اقلیم خشک، پارچه لیوسل همچنین رطوبت هوا را نیز به‌خوبی منتقل می‌کند و مانع از تجمع باکتری بر پوست می‌شود؛ به‌عبارتی، لیوسل را می‌توان پارچه‌ای تنفس‌پذیر و ضدباکتری به شمار آورد. همچنین، این پارچه گزینه مناسبی برای انواع ملافه و روتختی نیز محسوب می‌شود. جذب رطوبت پارچه لیوسل نسبت به پارچه پنبه در شرایط مشابه حدود پنجاه درصد بیشتر است.
  •  رنگ‌پذیری و رنگرزی مطلوب: نخ به‌کاررفته در پارچه لیوسل قابلیت رنگرزی بالایی دارد؛ به‌گونه‌ای که در شرایط مشابه، نسبت به الیاف پنبه و دیگر الیاف طبیعی جذب رنگ بهتری دارد. این الیاف نیازی به مرحله سفید کردن ندارند و میزان مصرف آب و مواد شیمیایی حین رنگرزی آنها کمتر است.
  • قابلیت تفکیک و تجزیه‌پذیری: امروزه یکی از ویژگی‌های مهم محصولات صناعی قابلیت تفکیک و تجزیه‌پذیری آنها است که ارزشی زیست‌محیطی محسوب می‌‍‌شود. الیاف و ساختار پارچه لیوسل و الیاف سلولزی به‌کاررفته در آن نیز قابل‌تفکیک و تجزیه‌پذیر بوده که از نظر ارزش‌های حفظ محیط زیست جالب توجه است.
  •  استحکام: در کنار نرمی و لطافت، دیگر ویژگی مهم پارچه لیوسل را می‌توان استحکام ساختار آن دانست. همین قابلیت این پارچه را گزینه مناسبی برای تهیه و دوخت پرده ساخته است.
  • مقاومت در برابر چروکیدگی: دیگر ویژگی مهم پارچه لیوسل مقاومت آن در برابر چروکیدگی است که برای تهیه انواع لباس، جوراب، پرده و ملافه بسیار مناسب محسوب می‌شود.
  • دوام و طول عمر مطلوب: پارچه لیوسل در برابر فرسایش و مصرف و تکرر شست‌وشو مقاومت مناسبی دارد و ساختار ظاهری خود را از دست نمی‌دهد. بنا بر نتایج آزمایش‌ها، پارچه تنسل تا 25 بار شست‌وشو همچنان کیفیت ظاهر، درخشندگی و لطافت خود را حفظ می‌کند.

نحوه شست وشو پارچه لیوسل:

شستن پارچه لیوسل در ماشین لباس شویی در حالت شستشوی ملایم از نظر بسیاری از تولید کننده ها اشکالی ندارد. ( برچسب راهنمای شستشوی تولید کننده را بخوانید ) خشک کردن روی بند رخت نسبت به خشک کردن در ماشین خشک کن ارجحیت دارد.

برای این که پارچه گرفته شده از الیاف لیوسل بتوانند مقاومت بیشتری در برابر شستشو داشته باشند برخی از تولید کنندگان پارچه از ترکیب آن با الیاف دیگر استفاده می کنند.

در صورتی که تمایل دارید پارچه لیوسل را اتو کنید بهتر است از یک اتوی گرم استفاده کنید چرا که یک اتوی خیلی داغ می تواند آن را بسوزاند. بخصوص اتو کردن رو تختی و لحاف با اتوی خیلی داغ می تواند به آن ها آسیب برساند.

در صورتی که روی محصول شما بر چسب «غیر قابل شستشو» یا «شستشو تنها در خشک شویی» خورده باشد ، این به دلیل استفاده از الیاف دیگر در بافت پارچه یا در دوخت کالای شما است.

معایب پارچه لیوسل:
آب رفتن پارچه لیوسل در اولین شستشو به اندازه ۳% سایز پارچه ، یکی از معایب این نوع پارچه محسوب می شود ، که البته در صورتی که تولید کننده به این ویژگی پارچه در فرایند تولید توجه کرده باشد، خریدار هنگام استفاده از آن دچار مشکلی نخواهد شد.

دیگر عیب پارچه لیوسل گران تر بودن آن ، نسبت به دیگر الیاف و پارچه ها از قبیل نخ پنبه و رایون است. با این حال مزایای بکار گرفتن این الیاف باعث شده است که به رغم گران تر شدن فرایند تولید ، به طور وسیعی از تولید لباس گرفته تا تولید کالای خواب مورد استفاده قرار بگیرد.

ویژگی های نخ لیوسل :

جذب رطوبت بالا – تنفس پذیری – خواص رنگ پذیری – درخشش عالی – تجزی پذیر بودن در محیط – لیفی با استحکام بالا

کاربرد پارچه لیوسل:

اگر دارای پوستی حساس هستید پیشنهاد می شود از پارچه لیوسل در سرویس خواب و دوخت لباستان استفاده کنید زیرا با خاصیت نرم و لطیف بودن و قابلیت انعطاف بالا از پوست محافظت می‌کند. وقتی از پارچه لیوسل استفاده می کنید دیگر نیازی به استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن باکتری ها ندارید چون این الیاف از ساقه درخت اکالیپتوس بدست می آید رطوبت را جذب و دفع می کند. زمانی که شما در خواب به سر می برید پارچه لیوسل استفاده شده در لباس شما به سرعت رطوبت بدن شما را جذب و دفع می کند و باعث خوابی راحت برای شما می گردد . در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده می باشد به خصوص در آب و هوای گرم لباس هایی که با پارچه لیوسل تولید شده اند احساس خنکی در بدن ایجاد می کند . همچنین از لیوسل در تولید لباس های زیر و لباس نوزاد استفاده میگردد .

ویژگی پارچه لیوسل:

مصرف کنندگان معمولا پارچه لیوسل را در هنگام لمس کردن به صورت نرم تشخیص می دهند و بسیاری از مردم نمی توانند تفاوت بین این پارچه و پنبه را متوجه شوند. پارچه لیوسل صرف نظر از اینکه مرطوب یا خشک باشد، قوی است و نسبت به پنبه دارای مقاومت بیشتری در برابر کرکی شدن است. این پارچه به آسانی با دیگر انواع منسوجات مخلوط می شود، و می توان آن را با پنبه، ابریشم، ریون، پلی استر، نایلون و پشم ترکیب نمود.