نکته:

برای شستن هر لباسی بهتر است به علائم شستشوی درج شده روی اتیکت (راهنمایی شستشو) لباس توجه کنید، این موضوع برای شستن لباس‌های چاپ دار پنبه‌، ویسکوز و پلی استر اهمیت بیشتری دارد.

نحوه شستشوی لباس‌های چاپی:

نگهداری و شستشوی لباس‌های چاپی، اصول خاص خود را دارد. لباس ها باید حتماً در جاهای مناسب مانند قفسه و کشوی کمد نگهداری شوند. تا کردن آن‌ها از چروک شدنشان جلوگیری می‌کند. در صورت آویزان کردن آن‌ها نیز بهتر است از آویزهای پهن استفاده کرد. در صورتی که لباس چاپ دار شما چروک شد و نیاز به اتو داشت، قبل از اتوکشی، آن را پشت و رو کرده و با درجه حرارت  پایین اتو کنید.


آسیب‌های رایج به لباس‌های چاپدار:

ترک خوردن و کنده شدن بخشی از چاپ لباس:

ترک خوردن چاپ روی لباس ، معمولا به دلیل دمای نامناسب آب و یا سرد و گرم شدن ناگهانی، بی‌کیفیت بودن چاپ و تماس با جسم سخت مانند زیپ در لباسشویی رخ می‌دهد.

کمرنگ شدن چاپ در اثر شستشو:

کمرنگ شدن چاپ در اثر شستشو با مواد شوینده قوی، لکه بر، سفید کننده‌ و پودر دارای آنزیم است.

تغییر رنگ در ناحیه چاپ‌ شده لباس:

در صورت شستن لباس‌ با رنگ‌های متضاد ممکن است ناحیه چاپ شده، رنگ لباس دیگری را به خود بگیرد.

نکته:

مواردی که ذکر شد از دلایل رایج آسیب دیدن در لباس‌هایی مانند: لباس نخ پنبه، نخ پلی استر و نخ ویسکوز بودند.

مواد شوینده مناسب برای شست و شوی لباس‌های چاپ دار:

  • برای شستن لباس‌های چاپ دار پنبه، ویسکوز و پلی استر بهتر است، از مواد شوینده‌ی ملایم‌تری استفاده کنید، مایع لباسشویی به جای پودر پیشنهاد می‌شود.
  • اگر لباستان لک شده قبل از شستن تمام لباس با لکه بر, لکه را از بین ببرید و یا کمرنگ کنید. سپس داخل ماشین لباسشویی بیندازید. 
  • مواد شوینده مناسب برای شستشوی لباس چاپ دار، مایع‌ لباسشویی است، استفاده از پودر به احتمال خیلی زیاد چاپ روی لباستان را کمرنگ می‌کند.

روش شستن لباس نخ پنبه :

بهترین و ساده ترین راه حل برای شستشوی لباس های پنبه ای این است که آن ها را با دست و با آب سرد بشویید. اگر لکه ای مانند لکه های غذا روی لباستان ریخته سعی کنید ابتدا با شستشوی موضعی لکه را از بین ببرید سپس لباس را چند دقیقه با آب سرد بشویید، کمی آن را بچلانید و با استفاده از بند رخت لباستان را آویزان کنید.

روش شستن لباس نخ ویسکوز :

توجه به برچسب راهنمای لباس و دقت به نکات شستشو و خشک کردن آن است.غالبا برای تمیز کردن پارچه های ویسکوز روش خشکشویی پیشنهاد میشود.اگر طبق برچسب شستشوی لباس مجاز به شستن پارچه به صورت دستی بودیدحتما از آب ولرم استفاده نمایید و شوینده مایع گزینه مناسب تری نسبت به پودرهای شستشو است.از چلاندن و کشیدن پارچه نیز هنگام شستن بپرهیزید تا آسیبی به بافت آن وارد نشود.


روش شستن لباس های تولیدشده از نخ پلی استر:

پلی استر یک پارچه الیاف مصنوعی است که در منسوجات و لباس های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

  • حرارت زیاد را به کار نگیرید: هرگز در ماشین لباسشویی، خشک ‌کن یا اتو از حرارت زیاد استفاده نکنید. گرمای زیاد می تواند با زرد کردن الیاف پلی استر یا تغییر شکل دادن آنها، به این لباس ها آسیب برساند.
  • بلافاصله بعد از ورزش، لباس ها را بشویید: اگر لباس های ورزشی تان از پلی استر ساخته شده اند؛ باید بلافاصله بعد از ورزش آنها را بشویید تا لکه های عرق روی آنها تثبیت نشود.
  • آنها را پشت و رو کنید: هنگام شستشوی لباس های پلی استر آنها را پشت و رو کنید تا لباس ها در هم نپیچند.
  • همیشه برچسب مراقبتی لباس را بخوانید: همیشه برچسب مراقبتی لباس یا نمادهای شستشوی محصول را بخوانید تا بدانید چگونه می توانید آن را بشویید. روش شستشوی لباس های پلی استر ترکیبی با لباس هایی که ۱۰۰% از نخ پلی استر ساخته شده اند، متفاوت است.

نکته مهر سام آسان بافت تولید کننده انواع نخ پنبه نخ پلی استر ویسکوز پخش عمده هودی دورس تیشرت لباس :

نخ پلی استر یک پارچه الیاف مصنوعی است که در منسوجات و لباس های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.