نخ ملانژ چیست؟

«نخ تولید شده به واسطه ترکیب حداقل دو یا چند الیاف». معمولاً از اصطلاح ملانژ برای توصیف نخ هایی استفاده می شود که با ترکیب دو الیاف تولید می شوند.

نخ ملانژ از ترکیب کردن ودو الیاف خام و رنگی به دست می آید  پس یک الگوی بافت مواج با یک اثر خاص رنگی ترکیبی دارد. الیافی که برای ساخت نخ ملانژ استفاده می شوند ، یا پنبه ای هستند یا مخلوط که انواع نخ ملانژ را به چند دسته نخ ملانژ کامل  پنبه و نخ ملانژ پلی استر پنبه که از مرغوبیت بالایی برخوردار است و گران تر میباشد نخ ملانژ پلی استر ویسکوز هم نوع دیگر میباشد در حال حاضر دیباریس بهترین نوع نخ ملانژ پلی استر ویسکوز با رنگ ذغالی و ابری را با کد تولید نخ m2 ,m1  تولید میکند و با شرط کیفیت عالی به فروش میرساند.

امروزه این نخ یعنی ملانژ جزو یکی از نخ های بسیار پر کاربرد و محبوب در بین تولید کنندگان صنایع تولید تیشرت هودی و صنایع دیگر نساجی میباشد شرکت های تعاونی تولیدی این نوع نخ را تولید و به دست مصرف کنندگان می رسانند.این نخ یکی از نخ های پلی پروپیلن و پلی استر در کشور ما می باشد. بدلیل ترکیب دو الیاف با رنگ متضاد با هم یک رنگ خاص از نخ ملانژ بوجود می آورد که طرفداران خود را در تولید تیشرت و هودی دارد .در کارخانه های تولید کننده الیاف به گونه بسیار دقیق و با نسبتی صحیح در مرحله اول فرآیند ریسیدن باهم ترکیب خواهند شد.و این مورد باعث به تولید رسیدن نخهای ملانژ بسیار عالی از نظر کیفیت در این کارخانه ها می شود.

کاربرد نخ ملانژ در چه لباس هایی میباشد

 همان طور که پیش تر توضیحاتی در مورد نخ ملانژ دادیم پارچه های ملانژ نیز برای تولید و دوخت پوشاک ورزشی ، لباس های گرم و تولید انواع تی شرت، سویشرت های زیبا، لباسهای خانگی و غیره استفاده به عمل می آید.از کاربردهای بسیار خوب دیگر نخ MELANGE باید به نقش موثر آن در صنعت ماشین سازی اشاره کنیم که در آن جا برای ساخت روکش صندلی خودرو استفاده می شود .

انواع پارچه ملانژ 

پارچه ملانژ با گراماژ و رنگ های  متنوعی به مرحله تولید می‌رسد.که طبق نیاز مشتری بررسی و تولید پارچه ملانژ انجام میشود در ایران دیباریس و مهرسام بافت قوی ترین تولید کنندگان نخ و پارچه ملانژ میباشند که با قیمت و کیفیت مناسب به فروش میرسد 
یک رو: پارچه ملانژ یک رو مناسب دوخت تاپ، تی‌شرت و شلوار خانگی است.
دو رو: از پارچه ملانژ دو رو برای دوخت تی‌شرت، شلوار ورزشی و بلوز نسبتا ضخیم بهره می‌برند.
فانریپ: پارچه ملانژ فانریپ بافت کبریتی دارد و برای دوخت لباس ورزشی، تی‌شرت و پیراهن مناسب است.
خوشبختانه نوع مرغوب این پارچه هیچ حساسیتی برای افراد ایجاد نمی‌کند. از طرفی لباس‌هایی که جنسشان از این پارچه است به‌ندرت چروک می‌شوند.

۱- مقدمات فرآیند:

تعریف عدل در تولید نخ ؟

اصطلاح عدل در تولید نخ و پارچه و پوشاک چه معنی دارد ؟

از قدیم در صنعت نساجی و خرید و فروش نخ از کلمه عدل بندی استفاده میشد البته بیشتر در خرید های با حجم بالا و بین تجار است که این کلمه به خصوص در بنگاه خرید و فروش نخ و پارچه کاربرد دارد . زمانی که عمده فروش یا کارخانه نساجی بخواهد یک یا چند طاقه را برای مشتری ارسال کند، طاقه ها را داخل گونی گذاشته و با نخ های مخصوص، گونی را می دوزند که به این عملیات عدل بندی می گویند.

به هر بسته بندی از گونی یا پارچه که چند دوک نخ در آن جا بگیرد یک عدل میگویند با وزن مشخص مثل پالت در واقع عدل در نساجی معنی پالت را در دیگر صنایع حمل و بسته بندی میدهد ، یک عدل پارچه یا یک عدل قماش می گویند. قماش نام عربی پارچه است که در بازارهای سنتی از این واژه زیاد استفاده می شود. در عدل بندی استاندارد کارخانه های نساجی، تعداد طاقه های موجود در داخل گونی به صورت عدد زوج است

به طور قراردادی  تعداد استاندارد رول پارچه و نخ  کتابی در یک عدل فی مابین8 عدد تا 1 طاقه، و تعداد استاندارد طاقه های رول بیشتر اوقات 6 تایی میباشد 

روند تولید نخ ملانژ،نیز هیچ تفاوتی با بقیه تولیدات نخ  ندارد در کل به یک شکل تولید میشود ؛ تنها فرق ترکیب کردن دو الیاف با یکدیگر میباشد مثل پلی استر پنبه و یا پلی استر ویسکوز . در ابتدا پنبه خام به صورت پالتی و عدل  در انبار نگهداری می شود. پس از اینکه دسته های  پنبه طی مدت زمان مشخصی آماده شدند؛ به کارخانه فرستاده می شوند تا با استفاده از روندهای مختلف فرآوری رنگ شوند. در آنجا معمولاً این الیاف به شکل دسته گرد پشمی باز می شوند و بعداز پایان فرآیند رنگ وتکمیل ، بسته ها دوباره به کارخانه برگردانده می شوند؛ این عدل ها دوباره باز شده، به خوبی مخلوط گردیده، آماده شده و دوباره به صورت عدلی در می آیند


۲- انواع ترکیب ها

در حالت کلی، ترکیب الیاف به درصد سایه رنگ (الیاف رنگی) در دستورالعمل ترکیب یا نخ بستگی دارد. بنابراین دسته بندی به طور کلی به سایه رنگ نخ وابسته است؛ اما امکان دارد از دسته بندی انواع روش های ترکیب، برای سهولت کار و تعادل فرآیندی هم استفاده گردد.

الف) ترکیب اتاق حلاجی

به چنین سایه رنگ هایی که به واسطه ترکیب الیاف در اتاق حلاجی به وجود می آیند

ب) ترکیب چند لا

این سایه رنگ ها به واسطه ترکیب الیاف در ماشین چند لا کنی، در فرم های مختلف چند لا به دست می آیند 

نخ ملانژ خاکستری 

یک نوع نخ خاص است و پارچه ای که از طریق آن ساخته می شود، نیز بسیار خاص است. بعد از رنگرزی نخ های ملانژ خاکستری، از آنها برای تولید پارچه های بافته شده و تریکو استفاده میشود. روند رنگرزی نخ ملانژ به صورت زیر است:

 1. ابتداً باید حامل و ظرف رنگرزی با هیدروز و سود سوزآور، در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ دقیقه شسته شوند.
 2. سپس بسته نخ در حامل بارگیری شده و به ظرف رنگرزی خورانده می شود.
 3. در ادامه مواد مرطوب کننده، ضد کف و ماده کی لیت ساز در محلول ریخته شده، و نخ ها در دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ دقیقه با آنها عمل آوری می گردند.
 4. سپس محلول تخلیه می شود.
 5. در مرحله بعد مواد مرطوب کننده، ماده کی لیت ساز، سود سوزآور، پراکسید هیدروژن و ماده روشن کننده نوری به محلول نخ و آب اضافه می شوند؛ نخ های تک لا به مدت ۴۰ دقیقه در دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد و نخ های دولا به مدت ۴۰ دقیقه در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد عمل آوری می گردند.
 6. دوباره محلول تخلیه می شود.
 7. سپس کیلر پراکسید به محلول نخ و آب اضافه شده، و نخ ها به مدت ۱۰ دقیقه در دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد عمل آوری می شوند.
 8. در ادامه باید پراکسید موجود در بسته بررسی شود.
 9. دوباره نخ ها آبکشی می شوند.
 10. سپس مواد شیمیایی شوینده به محلول آب و نخ اضافه شده، و نخ ها به مدت ۲۰ دقیقه در دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد عمل آوری می شوند.
 11. در ادامه نمونه شسته شده و مورد بررسی قرار می گیرد.
 12. اگر مشکلی نداشت؛ کار ادامه پیدا می کند.
 13. دوباره نخ ها آبکشی می گردند.
 14. سپس نخ ها به مدت ۱۰ دقیقه شسته می شوند.
 15. سپس ماده شیمیایی تثبیت کننده و نصف اسید استیک به محلول آب و نخ اضافه شده، و نخ ها به مدت ۲۰ دقیقه در دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد عمل آوری می شوند.
 16. در ادامه ماده نرم کننده و نصف دیگر اسید استیک به محلول آب و نخ اضافه شده، و نخ ها به مدت ۲۰ دقیقه در دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد عمل آوری می گردند.
 17. حال نمونه آماده شده مورد بررسی قرار می گیرد.
 18. اگر همه چیز خوب بود، می توان نخ ها را آبکشی نمود.