مقدمه:

تنوع لباس های زمستانی بسیاری زیاد است. پارچه زمستانی و پاییزه متنوع هستند. از جمله این پارچه ها می توان پارچه های بارانی, مخمل کبریتی, موهر, خز, چرم, سوییت, دورس, فوم, مخمل, پشمی, تدی و شانل (بافت) را نام برد.

پارچه های پشمی:

 یک پارچه مناسب برای لباس های زمستانی است.

پارچه پشمی، یکی از مناسب ترین پارچه ها برای فصل زمستان است. پارچه پشم؛ می‌تواند 100 درصد طبیعی و یا ترکیبی از عناصر مصنوعی باشد. در مد و استایل زنانه، معمولا لباس های پشمی را از روی لباس دیگر می‌پوشند تا تماس مستقیم با پوست نداشته باشد. پارچه های پشمی آستردار نیز، گزینه مناسبی برای زمستان هستند.

کاربرد پارچه پشم :

پالتو , پیراهن , هودی -تیشرت -دستکش , کلاه , ژاکت می باشد که به دلیل گرمایش بسیار مناسب مورد استقبال عموم مردم قرار می گیرند.

مخمل کبریتی

پارچه‌های مخمل کبریتی یکی دیگر از پارچه‌های مناسب لباس زمستانی هستند و این پارچه‌ها بسیار زیبا و گرم هستند. همچنین پارچه‌های مخمل کبریتی هرگز از مد نمی‌افتند. ساختار و بافتی منحصربه‌فرد دارند. پارچه مخمل کبریتی برای فصل زمستان بسیار مناسب است. زیرا ضخیم بودن این پارچه‌ها می‌تواند شما را در دمای انجماد نیز گرم نگه دارد.و برای دوخت هودی بسیار مناسب میباشد 

پارچه دورس:

پارچه دورس معمولا از الیاف پنبه تشکیل شده است. این پارچه زمستانه یک پارچه مقاوم و ضخیم برای دوخت لباس های پاییزه و زمستانی می باشد. یکی از کاربردهای ویژه پارچه دورس در دوخت انواع گرمکن های ورزشی می باشد. ضخامت مناسب پارچه دورس آن را برای دوخت انواع سویشرت و شلوار مناسب کرده است.دورس دو نخ و سه نخ برای تولید و دوخت دورس پاییز و هودی بسیار مناسب است مهر سام بافت هودی های بسیار مناسبی برای خرید عمده و تکی دارد فروش و خرید عمده هودی

گروه تولیدی صنعتی مهرسام آسان بافت تولید کننده انواع هودی , دورس, سویشرت , هودی شلوارک میباشد این لباس ها تولید شده از پارچه دورس پنبه است.

پارچه چرمی زمستانی:

چرم، پارچه ای زیبا است که نه تنها برای فصل زمستان بلکه برای تمام فصول مناسب می باشد. پارچه های چرمی بسیار بادوام هستند و با روش های خاصی نگهداری می‌شوند. اگر دوست دار طبیعت و محیط زیست هستید، می‌توانید از چرم مصنوعی و یا چرم گیاهی استفاده کنید. از پارچه چرم می‌توان برای دوخت پالتو و مانتوی زمستانی بهره گرفت.

کاربرد پارچه چرم: انواع پالتو ها، کت ها، بوت و دستکش‌های چرمی از جمله متداول ترین پوشاکی هستند که با استفاده از پارچه‌های چرمی تولید می‌شوند و طرفداران بسیار زیادی نیز دارند. 

پارچه پنبه ای:

پنبه از جمله الیاف پر کاربردی است که هم برای تولید لباس‌های نازک و خنک تابستانی مناسب است.

و مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم می‌توان از آن برای تولید پوشاک گرم زمستانی بهره برد الیاف‌های پنبه‌ای خصوصا برای افرادی که به الیاف هایی همچون پشم حساسیت دارند گزینه بسیار مناسبی است.

کاربرد پارچه پنبه ای : ژاکت‌های پنبه‌ای، سویشرت‌های پنبه‌ای با رنگ بندی‌های زیبای متناسب با فصل پاییز و زمستان انتخاب خوبی برای این روز‌های سرد خواهند بود. خصوصا این که بخواهید در محیط کار یا در فضای داخلی پالتو و کت خود را در آورده و همچنان نیز لباسی راحت و گرم بر تن داشته باشید.

معرفی انواع پارچه ها و صفر تا صد فروش و اسامی پارچه ها

پارچه ای : (Buckram) پارچه ای خشک و آهار دار با بافت محکم و وزن سنگین که از الیاف پنبه تهیه شده و برای لایی والان های فیبری بدون چین بکار میرود.

چلوار : (Calico) پارچه پنبه ای ساده محکم و قوی ولی کمی خشک که به رنگ های سفید و غیر سفید موجود است.معمولا برای پوشش داخلی روکش مبل و پرده بکار میرود.

متقال : (Canvas) یک پارچه محکم با بافت قوی که معمولا از الیاف پنبه , کتان و یا چتایی درست شده و برای پوشش داخل کوسن , پرده و رومبلی مناسب است.

شانل : (Chenille) پارچه ای با بافت محکم که ناصاف بودن بعضی از قسمت های الیاف پود باعث بوجود آمدن میله هایی در سطح پارچه میشود.

چیت : (Chintz) یک پارچه پنبه ای با بافت ساده و با طرح های چاپی که در مرحله تکمیل به آن روکش آهار داده میشود. طرح های آن معمولا در سبک قدیمی است. پوشش آن خوب است ولی دوام خوبی ندارد. معمولا روکش آهار رویی آن در اثر شستشو از بین میرود.

مخمل کبریتی : (Corduroy) در راستای بلندی و به موازات ترکی این پارچه میله های مخملی وجود دارد. پهنای این میله ها وفاصله بین آنها متفاوت است و به صورت های بسیار پهن و بسیار باریک میتواند باشد. پوشش این پارچه زیاد بوده و معمولا جنس آن از الیاف پنبه ایست ولی این پارچه را از الیاف مصنوعی نیز تهیه میکنند.

کتانی گلدار : (Cretonne) پارچه نخی با طرح های چاپی که سنگین تر از پارچه چیت بوده و هم به صورت ساده و هم به صورت اریب تکمیل میشود.

اطلس ابریشی : (Damask) این پارچه که در درگاه های ژاکارد تهیه میشود به صورت تک رنگ ویا به همراه رنگ دیگر در پود بافته میشود.طرح های آن به صورت گل و یا خطوط هندسی است.

جین : (Denim) پارچه کج راه و محکمی است که الیاف آن از جنس پنبه و مواد مصنوعی میباشد. الیاف تار این پارچه رنگی و الیاف پود آن به رنگ سفید است.

کرکی : (Demette) بافت این پارچه پنبه ای به صورت غیر فشرده و سطح آن نرم و دارای کرک است.این پارچه را برای آستر داخلی پرده بکار میبرند.

پارچه ارتشی : (Drill) این پارچه پنبه ای دارای وزن متوسط وبه صورت کج راه میباشد.

ژورژت : (Georgette) پارچه حریر لطیفی که بافت کرپ دارد. الیاف آن را از ابریشم , چوب ویا مواد مصنوعی تهیه میکنند.این یک پارچه با پوشش خوب است ولی در موقع آویزان شدن شکم پیدا میکند.

کنفی : (Hessian) پارچه ای قوی و زبر با بافت غیر فشرده و شل که معمولا از الیاف چتایی درست میشود. این پارچه با پوشش خوبی است ولی در موقع آویزان شدن شکم پیدا میکند.

آستر داخلی : (Interlinings) این پارچه که برای حالت دادن و سنگین شدن پارچه رویی بکار میرود به دو دسته با بافت و بدون بافت است. نوع بدون بافت آن یا بوسیله دوختن به پارچه اصلی وصل میشود و بوسیله چسبی که در پشت آن زده شده و با اتو به پارچه اصلی می چسبد. نوع با بافت آن نیز با دوختن به پارچه اصلی وصل میگردد.

تور گلدار : (Lace) سطح تمام پارچه دارای سوراخ هایی است و در عین حالداری طرح هایی از خود پارچه نیز می باشد. این پارچه ممکن است از پنبه ویا از مواد مصنوعی تهیه شود. انواع گوناگونی از این پارچه به عنوان حاشیه تزیینی در بازار موجود است.

آستری : (Linings) تعدادزیادی از پارچه ها را میتوان  به عنوان آستری به کار برد. آستری پارچه پرده را از آسیب ها محافظت کرده و باعث سنگین شدن آن میگردد که در نتیجه افتادگی آن را زیباتر میسازد.طرز نگهداری و وزن آستری باید با پارچه اصلی تناسب داشته باشد.به عنوان مثال هردو بایدقابل شستشو باشند و یا هردو را باید با خشک شویی شست.پارچه ساتن نخی یک انتخاب خوب برای آستری پرده است . پشت بعضی از پارچه های آستری پرده و همینطور پرده را با آلومینیوم روکش میکنند.

ململ : (Muslin) پارچه ای با بافت ساده که از الیاف پنبه و مواد مصنوعی درست میشود. این پارچه در دو نوع بدون آهار و آهار دار موجود است. بر روی پارچه های ململ سویسی گلدوزی تزیینی انجام میگیرد.

تور : (Net) یک پارچه سبک که سوراخ دار بوده وباالیاف مصنوعی والبته گاهی با الیاف پنبه ای بافته میشود.

ارگاندی : (Organdie) یک پارچه لطیف با وزن سبک که معمولا از الیاف پنبه ای درست میشود اما آن را با الیاف مصنوعی هم درست میکنند.این پارچه در مرحله تکمیل کمی آهاردار میشود.

چرم مصنوعی : (PCV coated fabrics) پارچه های بافته شده ویا کشباف که با پلی وینیل کلراید روکش شده وبه آن حالت چرمی بدون روزنه ای داده میشود.این پارچه ها برای اورکت ویا بارانی بکار میروند.طرف روکش شده این پارچه به راحتی با دستمال تمیز میشود.

ساتین : (Sateen) یک پارچه کتانی که همانند پارچه ساتن تکمیل میشود.این پارچه بیشتر برای آستر پرده بکار برده شده ودر رنگ های متنوعی در بازار وجود دارد.

ساتن : (ُSatin) این پارچه زیبا که از الیاف نخی , ابریشمی و مواد مصنوعی تهیه میشود وبه گونه ای بافته میشود که طرف روی آن نرم و براق وطرف دیگر آن مات است.

پارچه پنبه ای چروک : (Seersucker) پارچه ای که از پنبه و یا مواد مصنوعی وبا بافت چروک و نوارهای برجسته تهیه میشود (گاهی از طرح های چاپی هم استفاده میشود). پارچه قابل شستشو بوده ولی نباید اتو کشیده شود.مگر اینکه در مرحله تکمیل روکش شده که در این صورت خشک شویی شسته شود.

پارچه ملافه ای : (Sheeting) این پارچه با بافت ساده و از الیاف لینن ویا پنبه و امروزه پنبه/پلی استر وبا وزن متوسط که بیشتر برای ملافه و رو بالشی بکار میرود.به همین منظور آن رابا عرض های متداول و استاندارد تهیه میکنند.شما میتوانید آن را با طرح ها ورنگ های گوناگونی در بازار بیابید.


پایان :

تولید وفروش انواع پارچه در مهرسام آسان بافت

سخن آخر در خصوص انواع پارچه زمستانی:

در نهایت می‌توانید بر اساس سلیقه و نیازی که دارید و همچنین میزان سرما درموقعیت مکانی که در آن جا زندگی می‌کنید یکی از این پارچه های زمستانی را برای گرم ماندن در روزهای سرد زمستانی انتخاب کنید.