مقدمه:

نخ DTY که با نام های نخ فیلامینت پفکی، شلاقی، هیت ست و ترویرا نیز شناخته می شود، نخی کاملا آرایش یافته و کشیده شده است که از نخ پلی استر چند فیلامنتی با مجعد های نرم و حجم و تکسچر زیاد تولید می شود. این نخ لطافتی شبیه به پنبه دارد و جایگزین بسیار خوبی برای نخ پنبه و نخ ترکیبی پنبه با درصد رطوبت پایین است. نخ DTY از لحاظ براقیت به سه دسته سوپر برایت، برایت و نیمه مات تقسیم می شوند و دوام و مقاومت بسیار زیادی دارند.

نمره نخ TDY:

 این نخ ها تنوع رنگ بسیار زیادی دارند و تعداد فیلامنت آن ها با توجه به نمره نخ در بازه ۲۴ تا ۱۱۵۲ قرار می گیرد.

انواع نخ DTY:


نخ DTY به دو دسته تقسیم میشوند:

  1. ساده 
  2. اینترمینگل

نکته:

 در برخی از ماشین آلات، جت های گره زن تعبیه شده که از طریق آن ها نخ های گره زده شده یا در اصطلاح اینترمینگل تولید می شود. این نخ های گره زده شده معمولا برای نخ های چله استفاده می شوند.

نخ DTY ونخ های مشابه:

با توجه به میزان مصرف بالای نخ های پلی استر در صنعت نساجی علی الخصوص نخ های فیلامنتی، تولید نخ های نیمه آرایش یافته به عنوان مواد اولیه کارخانجات تکسچرایزینگ این نخ بعنوان ماده اولیه جهت تولید نخ های DTY , FDY , ATY می باشد.

کاربرد نخ DTY:

١- پارچه رومبلی و پرده ای
٢- البسه ورزشی زمستانی
٣- البسه زیر
۴- جوراب
۵- پارچه کشباف یکپارچه
۶- البسه ورزشی

نخ DTY چیست؟


در سالن تکسچرایزنگ نخPOY طی فرایند حرارت ، کشش و تاب مجازی به نخ تکسچره با تاب مجازی تبدیل می شود . با توجه به وجود ماشین الات دوهیتره و دبل این واحد قابلیت تولید انواع نخ های تک هیتره ، دو هیتره( ست) دو لا و صفرتاب ( بدون تاب مجازی) را دارا میباشد.

ویژگی نخ DTY :

نخ DTY کاملا ارایش یافته یا کاملا کشیده شده است که از نخ پلی استر چند فیلامنت با مجعدهای نرم و حجم و تکسچر زیاد تولید میشود و نخ تولید می شود که لطافت شبیه پنبه احساس می شود و دوام زیاد و مقاومت زیاد از ویژگی های ان است.این نخ با نیمه تکسچر شدن و با استفاده از ماشین الات تکسچر تولید می شود. DTY مناسب پارچه و لباس بیرون ، پارچه های لباس های چسبان ، تزئینی ، مبلمانی و... استفاده می شود.این نخ جایگزینی برای نخ پنبه و نخ ترکیبی پنبه با درصد رطوبت پایین است.

نخ DTY با اخرین سرعت ماشین الات تکسچر با ظرفیت یکسان تولید می شود.
این نوع نخ ها عموما با دستگاه های دارای مناطق حرارتی اولیه V و M شکل تولید می شوند. نخ های POY پس از عبور از مناطق حرارتی و کششی وارد دیسک های اصطکاکی شده و تاب مجازی می بیند و سپس برای تثبیت شدن وارد منطقه حرارتی ثانویه خواهند شد.

ویژگیهای نخ DTY :

• حدود نمره :۷۵ تا ۱۵۰۰ دنیر با انواع اینترمینگل
• براقیت: نیمه مات-برایت-سوپر برایت
• رنگ: تنوع وسیعی از رنگ ها با ثبات نوری، شستشویی و تصعیدی مورد نیاز مشتری
DTY خاص: نخ های با جمع شدگی پایین، لایکرادار، جمع شدگی بالا، ملانژ ۴ رنگ، High Bulck و …

دیباریس یکی از بزرگترین تولید کنندگان صنعت نساجی و تولیدات :

نخ پنبه رینگ

نخ کارد 

نخ اپن

نخ ملانژ و.....

فروش عمده نخ کارد دیباریس توسط مهرسام بافت 

تولید نخ DTY چگونه است؟

برای تولید نخ DTY دو سر نخ را ثابت نگه داشته و بخش میانی را در امتداد محورش تاب می‌دهند. قسمت میانی نخ به دو جهت تاب می‌خورد. و در صورتی که همین نخ در حال حرکت باشد، تاب بعد از واحد تاب‌دهنده، تاب قبل از واحد تاب‌دهنده را خنثی می‌کند و تاب نخ خروجی صفر خواهد بود. در فرایند تکسچرایزینگ، با گرم و سرد کردن نخ، خواص و فرم آن را تثبیت می‌کنند. عملیات تکسچرایزینگ درواقع برای تبدیل نخ مصنوعی و پلاستیک ‌شکل POY به نخی مجعد و شبیه به الیاف طبیعی انجام می‌شود و نخ DTY حاصل می‌شود.