نخ شانه شده به چه نوع نخی گفته میشود ؟


نخ پنبه شانه کامپکت دیباریس   carded yarn
نخ شانه شده، نخی مانندنخ کارد    carded yarnاست. ابزارهای ساده ای که برای تولید نخ کارد    carded yarn بکار میرود ممکن است برای تولید نخ شانه شده نیز مورد استفاده قرار گیرد، اما فرآیند شانه زدن نیز باید به صورت یک فرایند اضافی انجام شود. نخ های شانه شده با کیفیت تر و ظریف تر از نخ های کارد هستند. به طور کلی نمره نخ شانه شده معمولا 32، 40، 60 یا بیش از 60 است. فرآیند شانه زدن معمولاً باعث از بین رفتن نپ و الیاف کوتاه می شود که منجر به کاهش ضایعات کلی نخ و بهبود خواص فیزیکی نخ می شود. خواص مکانیکی الیاف را بهبود می بخشد و نخ های با کیفیت بالاتری تولید می شود.
مواد اولیه به صورت الیاف کوتاه و نپ هدر می رود، هزینه آن افزایش می یابد. به همین دلیل است که نخ‌های شانه‌شده نسبت به نخ‌های کارد شده نسبتاً گران هستند. شکل گرافیکی نخ شانه شده در شکل زیر نشان داده شده است. پس از فرآیند شانه زدن، نمره متوسط به بالا و همچنین نخ ظریف تولید می شود که منجر به خواص برتر با ارایش یافتگی صاف الیاف و راحتی پوشش بالا هستند. این نخ های شانه شده پتانسیل زیادی برای استفاده در منسوجات بسیار جذاب و شیک با راحتی و دوام عالی دارند.


در مورد استحکام نخ دو پارامتر بسیار مهم و تاثیرگذار، عیوب نخ و استحکام الیاف می باشند که نقش زیادی در استحکام نخ ایفا می کنند یعنی برای افزایش استحکام نخ باید از الیاف قوی و تا حد امکان عیوب نخ کم باشد.

در مورد ازدیاد طول نخ سه پارامتر بسیار مهم هستند پارامترهای تعداد الیاف در سطح مقطع نخ و عیوب نخ و یکنواختی طولی نقش قابل توجهی در ازدیاد طول نخ دارند یعنی با افزایش تعداد الیاف، عیوب نخ و یکنواختی طولی، ازدیاد طول نخ افزایش می یابد همچنین نقش تعداد الیاف در سطح مقطع نخ از بقیه پارامترها بسیار بیشتر می باشد.


پارچه گردباف تکمیل شده که از نخ شانه یا کارد تولید شده اند از لحاظ ثبات نوری و ثبات شستشو تفاوتی با یکدیگر ندارنداما تفاوت هایی دارند که در ادامه این تفاوت هارا بررسی میکنیم برای آشنایی بیشتر علاقه مندان 

 1. از نظر ثبات رنگ در برابر ثبات سایشی پارچه های گردباف تولید شده از نخ شانه یا کارد تفاوت کمی مشاهده می گردد.
 2. در نمره یکسان ، نخ شانه و کارد خصوصیات متفاوتی دارند که قطعا بر روی پارچه تاثیرگذار می باشد.
 3. نوع نخ (شانه یا کارد) برروی وزن پارچه بسیار مناسب است. در نمرات یکسان از نخ شانه و کارد ، وزن پارچه تولید شده از نخ کارد کمتر از نخ شانه می باشد.
 4.  نخ شانه از نخ کارد یکنواخت تر می باشد.
 5. تاب نخ شانه شده کمتر از کارد است.
 6. در پارچه هایی تولید شده از نخ شانه و کارد با نمره یکسان، پارچه ای که از نخ کارد تولید شده است آب رفت بیشتری دارد.
 7. معمولا در نخ هایی با نمره مشابه، استحکام نخ شانه شده از نخ کارد بیشتر است.
 8. میزان پرز و نپ در نخ کارد بیشتر است.
 9. درخشندگی در نخ شانه شده بیشتر از کارد است.
 10. پارچه ساخته شده از نخ شانه شده لطافت بیشتری دارد.
 11. پروسه تولید نخ شانه شده سخت از تولید نخ کارد است.
 12. نخ کارد ارزان تر است.
 13. پارچه ای که از نخ شانه شده بافتخ شده مقاومت سایش بالاتر و تمایل به پیلینگ (پرزدانه) کمتری دارد.
 14. ریزش نخ در پارچه گردباف که از نخ شانه بافته می شود کمتر است . همین امر باعث می شود که این پارچه بعد از تکمیل وزن  GMg/m² کمتری از دست بدهد.شرکت مهرسام آسان بافت عضوی از خانواده نساجی دیباریس میباشد و فروش عمده محصولات دیباریس از جمله نخ کارد را به عهده دارد جهت خرید عمده نخ کارد دیباریس با قیمت صوب کارخانه با ما در تماس باشید .