نخ های کاربردی در تولیدجوراب:

معرفی نواع نخ مورد استفاده جوراب بافی:

۱. نخ رو » که میتواند :  نخ پنبه  ،  نخ پلی استر-ویسکوز  ، نخ پلی استر بازیافتی باشد.

۲. نخ زیر » که میتواند : اسپاندکس جوشی ، اسپاندکس کاور پلی استر ، اسپاندکس کاور نایلیون باشد. 

۳. نخ نقشه» که میتواند: نخ پلاستیک ، نخ پفکی باشد. 

۴. کش 

۵. نخ کمکی» که میتواند ترویرا یا اس و زد باشد. 

نخ کمکی برای حجیم تر کردن وصاف بودن جوراب کاربرد دارد.

نکته:

 استفاده از هر کدام از انواع نخ  بستگی به کیفیت جورابتان دارد. مثلا برای جوراب درجه یک از: نخ پنبه به عنوان نخ رو نخ اسپاندکس کاور نایلون به عنوان نخ زیر نخ پلاستیک و پفکی به عنوان نخ نقشه نخ اس و زد به عنوان نخ کمکی استفاده میشود.همه این نخ ها سایز و نمره دارند که متغییر هستند و به کیفیت جوراب و نوع سیلندر دستگاه شما بستگی دارد.

نکته:

به نخ های ریسیده شده اسپان گفته میشود و اکثرا نمره آنها به واحد انگلیسی بیان می­شود به این نوع نخ ها  نخ اسپان  میگویند.

نخ رو:

جنس آن از الیاف کوتاه و یا به عبارتی از الیاف استیپل پلی استر است و در رنگبندی‌های متنوعی از جمله رنگ‌های مردانه و زنانه تولید و در بازار یافت می‌شود.

نخ زیر:

نخ ترویرا جنس این نخ از الیاف یکسره  پلی استر  است و اکثرا در دو رنگ مشکی و سفید تولید می‌شود و به عنوان نخ زیر در جوراب بکار می‌رود. این نخ از چند رشته نخ (نخ فیلامنت) تشکیل شده است و نمره این نخ ۱۵۳ تکس است. استفاده دیگر از نخ ترویرا رنگی در مارک و در طرح جوراب است و در بعضی موارد از نخ‌های پلاستیک در مارک جوراب استفاده میشود زیرا دارای شفافیت بیشتری هستند. همچنین نخ پلاستیک از نخ ترویرا معمولی گرانتر است. یک نوع دیگر از ترویرا وجود دارد به نام ترویرای پفکی که از ترویرای معمولی گرانتر بوده و برای مارک مناسب‌تر است و شفافیت خوبی دارد. کاربرد دیگر نخ ترویرا در قسمت قبل کش و بعد از پاشنه می‌باشد.

نخ اسپاندکس در جوراب بافی در تولید جوراب‌های کشی و جوراب‌های چهار فصل به عنوان نخ زیر بکار می‌رود. نخ اسپاندکس همان نخ ترویرا است که عملیات تکسچرایزینگ روی آن انجام شده و یک فیلامنت کش از وسط آن عبور داده شده است. تکسچرایزینگ به عملیاتی گفته می‌شود که روی نخ های یکسره در دمای بالا انجام می‌شود که به نخ پیچ وتاب هایی داده شود تا خواص پوششی نخ مورد نظر در منسوج افزایش یابد. لازم است بدانید که اکثر کارخانه‌های تولید کننده نخ دارای واحد تکسچرایزینگ هستند.سیستم‌های مختلفی برای تکسچره کردن نخ وجود دارد که یکی از آن ها سیستم استافر باکس برای تولید نخ اسپاندکس می باشد. و دیگری سیستم ایرجت برای  تولید نخ  پفکی و یا همان جوشی می‌باشد.

کش:

کش در بالا و در قسمت کش جوراب کاربرد دارد و در دومدل قیطانی و مغزی در بازار موجود است نمره کش مغزی ۲۱۰ دنیر و نمره کش قیطانی ۱۱۰ دنیر می‌باشد واکثرا در رنگهای سفید و سیاه عرضه می‌شود.

نخ ته دوک:

در جوراب بافی محصولی وجود دارد به نام نخ ته دوک ، که قیمتش تقریبا دو سوم نخ های دیگر (نخ نو) است . تولید کننده های پارچه های گردباف ، نخ های چیده شده بر روی دستگاه را بلافاصله بعد از تمام شدن یکی از دوک ها،همه دوک های باقی مانده‌ی روی دستگاه را جمع میکنند و از دوک نخ جدید دیگر استفاده میکنند دلیل این کار هم این است که برای اپراتور دستگاه توجیه زمانی و اقتصادی ندارد که منتظر بماند تا هر چند دقیقه یک بار یک دوک تمام شود و مجبور باشد آن را تعویض کند. آن دوک هایی که کمی نخ بر روی آنها باقی مانده را با قیمت پایین میفروشند و یکی از مصرف کننده های عمده آن جوراب باف ها هستند.

مراحل تولید جوراب به صورت خلاصه:

تمام اجزای جوراب از جمله ساق، کش، پاشنه، پنجه، کف جوراب و حتی طرح یا گل جوراب توسط دستگاه جوراب بافی بافته می‌شود.

بعد از جدا کردن محصول تولید شده از دستگاه جوراب بافی و قیچی زدن نخ‌های اضافه سه مرحله کار باید روی جوراب انجام شود تا به مرحله بسته بندی رسیده و آماده فروش شود، این مراحل عبارتند از :

 1. سردوزی
 2. پس دوزی
 3. اتوکاری

بعد از تولید و جدا کردن جوراب از دستگاه جوراب بافی خواهید دید که روی پنجه جوراب و انتهای ساق جوراب هنوز باز هستند و احتیاج به دوخته شدن دارند. روی پنجه جوراب باید به وسیله دستگاه سردوز و روی انتهای ساق به وسیله دستگاه پس دوز دوخته شوند تا کار جوراب در قسمت تولید تمام شود.

بعد از مرحله سردوزی و پس دوزی جوراب روی قالب اتو کشیده می شود تا بر اثر کشش و حرارت ایجاد شده توسط قالب اتو صاف شده و به شکلی در بیاید که آماده فروش شود.

فروش انواع نخ وپوشاک:

 1. نخ پنبه
 2. نخ پلی استر
 3. نخ ابریشم
 4. نخ ویسکوز
 5. نخ ملانژ
 6. نخ پلی استرویسکوز
 7. نخ اسپان
 8. نخ شانه کامپکت

مهرسام بافت عاملیت فروش شرکت دیباریس

ارتباط باواحدفروش مهرسام بافت:09913348430                    88544458