در همه جای دنیا برای تبدیل الیاف به نخ از دستگاه های پر بازده استفاده میشود . که تأمین و نگهداری این تجهیزات بسیار گران میباشد.پس تنها راه پیش روی  کارخانه های ریسندگی برای مقابله با این مسئله افزایش     بهره وری است. 

امروزه ، تولید محصولات با کیفیت با کمترین هزینه ممکن وکمترین زمان ممکن یکی از  مباحثی است که باعث ایجاد رقابت بین شرکت های تولید لباس نخ و پارچه شده است و یکی از راه های این امر بحث ضایعات نخ   هست 

مدیریت ضایعات نخ و پارچه چیست ؟

 ضایعات نخ به هر شکل که باشد باعث ایجاد هزینه اضافی میگردد. به طوریکه یک فرآیند تولید بهینه، نتیجه  کاهش و حذف ضایعات است. 

بصورت کلی برای مدیریت  تولید نخ میبایست بر روی  عرضه الیاف٬ نگهداری و انبار ٬حمل و نقل٬ تولیدو ریسیده شدن نخ مدیریت داشت امروزه با مدل سازی های بهینه توسط نرم افزار های پیشرفته میتوان تا حد زیادی از تولید ضایعات نخ در کارخانه های نساجی جلوگیری کرد.

 در صنعت نساجی  نخ ها از مهم‌ترین بخش‌های این صنعت و مد و فشن و پوشاک محسوب می شوند. نخ های خیاطی به علت رشد بسیاری که این صنعت نسبت به گذشته داشته است، از تنوع بسیاری در رنگ و کیفیت برخوردار هستند.شرکت هایی مثل مهرسام آسان بافت و دیباریس تولید کننده انواع نخ میباشند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم .

مهمترین و پرکاربرد ترین نخی که در صنعت نساجی از آن استفاده می شود  نخ پنبه  است که جزو نخ های طبیعی به شمار می آید. نوع دیگری از نخ طبیعی که می توان نام برد، نخ پشمی میباشد. اینها جزئی از نخ هایی با الیاف های طبیعی و حیوانی هستند. نخ‌ های پشمی به دلیل اینکه دارای ضخامتی بیش از حد معمول هستند برای تهیه آن ها از موادی مانند پشم، کرک و مخلوط پشم و پلی استر استفاده می شود.

مهرسام آسان بافت وگروه صنعتی دیباریس نخ پنبه را با مشخصات زیر تولید و عرضه میکند :

نخ پنبه شانه

نخ پنبه شانه کامپکت

نخ رینگ

و در سایز های 30 و 40 تولید میشود .

نخ های مصنوعی:

نخ های مصنوعی را با مخلوطی از نخ طبیعی و مواد مصنوعی و یا بر پایه الیاف مصنوعی تولید میکنند و به دلیل مصنوعی بودن پایه نخ به آن ها نخ مصنوعی گفته میشود مثل نخ پلی استر ٬نخ ویسکوز٬ویا مخلوط این دو که به عنوان نخ پلی استر ویسکوز در بازار شناخته میشود میبایست خاطر نشان کردما در این مقاله قصد بررسی علمی انواع نخ را نداریم و صرفا جهت آشنایی بیشتر مخاطب با انواع نخ این مقاله را تهییه کرده ایم و در مقالات دیگر بصورت اختصاصی انواع نخ را مورد بررسی قرار خوایم داد .

نخ ابریشم

یکی دیگر از نخ هایی که در دسته نخ های مصنوعی قرار دارد نخ ابریشم نام دارد . پایه تولید این نخ ها سلولز میباشد .و بسیار براق و یکنواخت میباشد همچنین با بوبین با تاب بالا عرضه میشود .

نخ شانه٬مهرسام آسان بافت٬نخ پنبه٬ دیباریس ٬نخ پلی استر ٬ نخ پلی استر ویسکوز٬ صنعت نساجی٬فروش عمده لباس٬ فروش عمده هودی٬فروش عمده تیشرت