مقدمه: شرکت نساجی دیباریس و مهر سام آسان بافت تجربه طولانی در تولید نخ های رینگ دارد لطفا برای دریافت مشاوره و خرید این نخ ها با ما در تماس باشید 


ریسندگی رینگ چیست؟

ریسندگی رینگ  قدیمی ترین فرآیند ریسندگی درصنعت نساجی است. مواد الیاف به شکل نیمتاب یا فتیله سازی به دستگاه ریسندگی رینگی عرضه می شوند. حجم الیاف نیمتاب از طریق واحد نخ کشی (کشیدن الیاف) کاهش پیدا می کند. رشته های پیچ خورده به سمت عقب حرکت می کنند و به الیافی می رسند که از واحد نخ کشی خارج شده اند.الیاف در مسیرهای مارپیچی هم مرکز در کنار یکدیگر قرار می  گیرند. این الیاف در معرض نیروهای معمولی قرار دارند و همین نیروها باعث می شوند تا نیروهای چسبندگی بین الیاف ها تقویت شده و از جدا شدن الیاف و یا لغزش الیاف در زیر فشار کششی جلوگیری کنند.

این مرحله بیشتر الیاف نیمتاب مورد نیاز در فرآیند نهایی تولید نخ را فراهم می کند. پیچ و تاب دادن به الیاف با استفاده از دوک دوار و پیچیدن نخ بر روی ماسوره صورت می گیرد. این سه مرحله به طور همزمان و مداوم انجام می شود.یک دوک نخ ریسی مکانیکی که به صورت محکم بر روی محفظه نخ قرار گرفته است، مسئول چرخش و پیچ و تاب است. یک حلقه ساکن که در اطراف دوک قرار دارد، غلتک گردان را نگه می دارد. نخ توسط غلتک گردان از واحد نخ کشی خارج شده و به سمت محفظه نخ هدایت می شود. به منظور پیچ دادن به نخ پیچ خورده بر روی ماسوره ای که توسط دوک حمل می شود، غلتک گردان موظف است با دوک نخ ریسی همکاری کند. غلتک گردان بدون هیچ گونه محرک فشاری بر روی حلقه حرکت می کند اما با الیافی که نخ کشی شده اند همراه است. سرعت چرخش غلتک گردان از سرعت چرخش دوک نخ ریسی پایین تر است و این تفاوت در سرعت باعث می شود تا پیچیدن نخ بر روی قرقره خالی امکان پذیر شود. یک حرکت کنترل شده از بالا و پایین حلقه باعث شکل گیری بسته بندی نخ می شود که به آن ماسوره گفته می شود. فرآیند ریسندگی حلقه ای امکان تولید دامنه وسیعی از انواع نخ را فراهم می کند.

فرآیند ریسندگی رینگ به دلیل کندتر بودن سرعت تولید و فرآیندهای اضافی (نخ کشی و نخ پیچی) مورد نیاز برای تولید نخ های حلقه ای یک فرآیند نسبتاً گران است. نخ های حلقه ای کیفیت بالایی دارند و عمدتا در محدوده ریز شمار (۶۰ Ne، ۱۰ tex) تا متوسط شمار (۳۰ Ne، ۲۰ tex) تولید می شوند و تنها مقدار محدودی در محدوده درشت شمار (۱۰ Ne، ۶۰ tex) تولید می گردد. این نخ ها در لباس های زیر، پیراهن و حوله های با کیفیت استفاده می شوند. الیاف موجود در نخ حلقه ای، طبیعتی بسیار موازی و مارپیچ دارند و آرایش الیاف در طول ضخامت نخ یکنواخت است. این نخ ها از ساختاری کاملا جمع و جور برخوردارند و در اصل فاقد پوشش و الیاف قلاب زده هستند. این ساختار قفل شده نتیجه تغییرات الیاف است که به نوبه خود تحت تأثیر هندسه مثلثی ناحیه چرخش و تنش های زیاد چرخش قرار دارد. استحکام محوری بالای نخ، نتیجه ساختار منحصر به فرد قفل شده آن است.

سیستم ریسندگی رینگ مناسب برای ریسندگی پنبه، کتان ، پشم و یا ترکیبی از این الیاف با الیاف مصنوعی میباشد.

این سیستم بصورت ممتد و ادامه دار میباشد. به علت پایین بودن سرعت دستگاه و نیاز به انجام عملیات های اضافی همانند فلایر نخ تولید شده در سیستم رینگ گران است و تلاش های زیادی برای افزایش سرعت و راندمان این سیستم تا به الان انجام شده است .

قسمت های اصلی سیستم ریسندگی رینگ عبارتند از:

 • قسمت تغذیه
 • قسمت کشش
 • قسمت تولید

قسمت تغذیه:

در قسمت تغذیه بوبین های نیمچه نخ در بالای دستگاه رینگ بر روی ریل قرار دارند وبا دوران به سیستم تغذیه می شوند. 

قسمت کشش:

در قسمت کشش کاهش یا تقلیل وزن داریم ، در این مرحله است که نیمچه نخ از وزنش کاسته و مقدمات تولید نخ را آماده میکند. کشش بر اثر اختلاف سرعت خطی دو جفت غلتک انجام میشود، به این صورت که سرعت خطی جفت غلتک جلویی از سرعت خطی جفت غلتک عقبی بیشتر است و بر اثر این اختلاف سرعت کشش به نیمچه نخ اعمال میشود. لازم به ذکر است که در این قسمت فشار نیز به غلتک ها اعمال میشود، نحوه اعمال فشار طی گذشت زمان تغییر کرده است. میزان و نحوه اعمال کشش و فشار در این قسمت قابل تنظیم است.

قسمت تولید:

بعد از گذشت از ناحیه کشش و عبور از راهنما به وسیله حرکت دورانی  دوک که حرکت خود را از محرک دوک میگیرد به نخ تاب اعمال میشود و نخ بعد از گرفتن تاب لازم به دور ماسوره ( قرقره ریسندگی) پیچیده میشود.  شیطانک یک قطعه فلزی کوچک است که بر اثر حرکت نخ آزادانه بر روی رینگ حرکت میکند و در اثر سوختن به راحتی قابل تعویض است. بعد از پرشدن ماسوره ، عملیات دافینگ انجام میشود به این معنی که ماسوره  تکمیل شده با ماسوره خالی تعویض میشود.

ریسندگی رینگ اولین مرحله نخ ریسی است که در آن نخ از طریق الیاف نیمتاب قرار گرفته شده روی آویز، بر روی دستگاه حلقوی تولید می شوند. فرایند حلقه قلب کارخانه نساجی است و عوامل زیادی وجود دارد که بر روی کیفیت نخ تأثیرمی گذارند.فروش نخ رینگ حساسیت بالایی دارد و میبایست تجربه خرید رینگ و استفاده از آن را داشته باشید .

 • - سرعت دستگاه نقش مهمی در کیفیت نخ دارد، زیرا با افزایش سرعت دستگاه حلقه، عیوب (در هم رفتگی ۲۰۰%، ضخامت ۵۰ ، نازکی -۵۰) نخ افزایش می یابد. 
 • - پرزهای زائد نیز تحت تأثیر فرآیند تولید حلقه قرار گرفته و عموما به دلیل سوختگی در اثر حرکت غلتک گردان و سرعت زیاد دستگاه تولید می شوند. 
 • - CV شمارش نیز بسیار مهم است و فرآیند ریسندگی حلقه ای آخرین مرحله از فرآیندی است که در آن می توانیم CV شمارش نخ را کاهش دهیم.
 •  - نقایص نمره نخ (تراکم تار یا پود در واحد طول نخ) از نظر کیفی به قدری مهم است که هر مشتری به این استاندارد کیفی نیاز دارد، بنابراین باید سعی شود که نقایص آن به حداقل ممکن برسد.
 •  - فرآیند ریسندگی رینگ همچنین بر تغییرات پیچ و تاب در طول تولید نخ نیز تأثیر می گذارد. این مسئله باعث ایجاد مشکلات عمده ای در حین مراحل بعدی کار می شود.

سیستم ریسندگی رینگ به عنوان یک روش ریسندگی عمل کشش را از دو عمل دیگر یعنی تاب و پیچش جدا نموده، اما در این سیستم وابستگی دو عمل تاب و پیچش محدودیت هایی را خصوصاً در زمینه افزایش تولید ایجاد می نماید. جهت رهایی از این مشکل لازم است تا وابستگی این دو عمل از بین رفته و هر یک به صورت مستقل انجام پذیرد. این امر باعث شد تا ابتکار ریسندگی سیستم آزاد که اساس آن بر تفکیک سه عمل کشش، تاب و پیچش است برای نجات از بن بست محدودیت های رینگ مورد استفاده قرار گیرد.مهر سام آسان بافت تمامی نخ های رینگ را موجود دارد:

نخ پنبه رینگ

نخ ویسکوز رینگ

نخ اسپان رینگ


در سیستم ریسندگی سه اصل مورد توجه قرار می گیرد:
-کشش: به صورتی که بتوان الیاف را به صورت مستقل از یکدیگر جدا نمود و امکان رهایی آنها را فراهم نمود. بدیهی است مکانیزم کشش فوق با خود عمل تجمع الیاف را به عنوان یک ضرورت به همراه خواهد داشت.
-تاب: از طریق دوران تنها یک سر نخ صورت می گیرد، درحالیکه هیچ گونه وابستگی به عمل کشش و پیچش نیز نمی باشد. بدین ترتیب با استفاده از آزاد بودن انتهای دیگر نخ، جاری بودن تاب در طول رشته (توده الیاف تجمع یافته)، انسجام الیاف و استحکام بخشی نخ صورت می گیرد.
-پیچش: به عنوان آخرین و ساده ترین عمل ریسندگی مجزا از سایر اعمال و با بهره گیری از مکانیزم استفاده شده در ماشین بوبین پیچی صورت می گیرد و برای همیشه راه را برای افزایش سرعت تولید نخ باز می گذارد و این امکان را فراهم می آورد تا اندازه بسته نخ حاصل نیز از محدودیت قبلی خارج گردد. (دوک رینگ به بوبین مبدل شده و فرصت کافی برای کنترل کیفیت نخ نیز به وجود می آید). 

با جدا شدن اعمال ریسندگی (کشش، تاب، پیچش) از یکدیگر تولید نخ از فتیله در ۵ مرحله صورت می گیرد:

 1. کشش اولیه برای جداسازی الیاف
 2. انتقال الیاف به طور تک تک و آزاد.
 3. تجمع الیاف به صورت یک رشته دنباله دار.
 4. استحکام بخشی از طریق اعمال تاب.
 5. پیچش نخ در قالب بسته های بزرگ

بر پایه چگونگی تجمع الیاف، ریسندگی آزاد به ۵ گروه تقسیم می شود:

البته باید گفت سیستم ورتکس به دو بخش تقسیم میشود 

نکته:

نخ رینگ دارای استحکام بالاتر، زیر دست بهتر، درخشندگی بیشتر  نسبت به نخ اپن اند می باشد. نخ اپن اند در مقایسه با نخ رینگ حجیم تر است جذب رطوبت ، آب و رنگ بالاتری دارد. نخ اپن اند ازدیاد طول تا پارگی بیشتری نسبت به نخ رینگ دارد مهرسام اسان بافت فروش نخ رینگ را به عنوان نماینده دیباریس در کل کشور انجام میدهد