صنعت پوشاک چیست؟

صنعت پوشاک دنیای بسار بزرگ و گسترده ای دارد و بصورت عام از مرحله تامین و تولید نخ و مواد اولیه تا تکمیل پارچه و تولید عمده لباس و بعد از آن فروش پوشاک بصورت عمده در جمله صنعت پوشاک گنجانده میشود .

به این معنا که از صنعت نساجی (تولید پنبه، پشم، خز و الیاف مصنوعی) تا خرده فروشان مد و تجارت با لباس های دست دوم و بازیافت پارچه را نیز شامل می شود.

اولین کارخانه تولید لباس :

اولین کارخانه تولید لباس در سال 1831 در شهر نیویورک وارد چرخه صنعت پوشاک شد.


تفاوت صنعت نساجی با صنعت پوشاک:

بخش پوشاک به انواع لباس ها، از مد گرفته تا لباس فرم، منسوجات الکترونیکی و لباس کار توجه دارد؛ صنعت نساجی کمتر به جنبه مد توجه دارد؛و نخ پارچه ها و الیاف مورد نیاز خیاطی را تولید می کند.

دراین بین شرکت تولیدی صنعتی مهرسام آسان بافت تولیدکننده انواع نخ میباشد ودر زمینه تولید پوشاک (تیشرت -هودی- هودی شلوارک - ست ورزشی و...) درایران فعالیت دارد.

تاریخچه صنعت پوشاک در ایران :

پوشاک از روزهای نخست تمدن بشری همراه انسان بوده است و ایرانیان جزء اولین کشور هایی بودند که به لحاظ رشد فرهنگی، لباس برای آن‌ها فقط تن پوش و مـحافظی در برابر آسـیب‌های طبیعی نبود و به زیبایی و آراستگی آن توجه ویژه داشته‌اند تا جایی که از طرح‌های روی لباس‌های خود برای انتقال و بیان عقاید و احساسات خود بهره می‌بردند.

مد (پوشاک):

مُد یا فَشِن  اصطلاح کلی در زمینه هنر طراحی پوشاک است که تحت تأثیر اوضاع فرهنگی و اجتماعی جامعه در یک دورهٔ زمانی مشخص انجام می‌پذیرد. محصولات این صنعت شامل پوشاک ، کفش، کیف، لوازم آرایشی و اثاث می‌شود.

مد، صنعت پیچیده‌ای است که شامل صنایع کوچک‌تری مانند فراورده‌های پوشاک و تأمین کالا،  پارچه ، مواد خام، رنگ، تولید، حمل و نقل، فروش، عرضه و تقاضا و نهایتاً دورریزی آنها می‌شود.


نکته:

صنعت مد محصول عصر مدرن است. تا قبل از اواسط قرن نوزدهم، تقریباً تمام لباس‌ها برای افراد دست ساز بود، چه به صورت تولید خانگی، چه سفارش خیاطان. در آغاز قرن بیستم با ظهور فناوری‌های جدید مانند چرخ خیاطی ، ظهور سرمایه‌داری جهانی و توسعه سیستم تولید کارخانه‌ای و تکثیر فروشگاه‌های خرده‌فروشی لباس ، صنعت مد به‌طور فزاینده‌ای شکل گرفت.

طراحی پوشاک
طراحان لباس به شکل‌های متفاوتی کار می‌کنند، بعضی نظریه اولیه ی طرح خود را روی کاغذ اجرا میکنند در حالیکه بعضی دیگر با آویزان کردن پارچه روی فرم ابتدایی لباس، طرحی را که می‌خواهند، تصور می‌کنند و برخی نیز به کمک نرم‌افزارهای کامپیوتری طرح لباس مورد نظرشان را ترسیم می‌کنند.
زمانی که طراح به‌طور کامل از تناسب و هماهنگی پارچه‌ها راضی باشد با یک طراح الگو حرفه‌ای مشورت می‌کند تا طرح اولیه را روی کاغذ یا از طریق نرم‌افزارهای کامپیوتری کامل کند.


تولید انواع پوشاک:

هودی , تیشرت , دورس , ست ورزشی , هودی شلوارک


جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره پوشاک( لباس ) مهرسام آسان بافت با واحد فروش در ارتباط باشید.

09363348430

09913348430

02188544458