پنبه چیست؟یک نوع محصول کشاورزی است که از الیاف پوشاننده دانه گیاه پنبه به دست می‌آید. پنبه تشکیل‌شده از الیافی نرم و پف‌دار است که درون کپسولی به دور تخم‌های گیاه پنبه می‌روید. این الیاف از سلولز تشکیل شده‌اند و به دلیل ویژگی پوشانندگی، می‌توانند تخم‌های گیاه را با خود به مناطق دور ببرند و به گسترش گیاه کمک کنند.

تاریخچه پنبه (ایران):

قدمت پنبه در ایران به دوران هخامنشیان (قرن پنجم قبل از میلاد) برمی‌گردد؛ اما منابع کمی در مورد نحوه کشت پنبه در ایران پیش از اسلام وجود دارد. کشت پنبه در مرو، ری و پارس رایج بوده است. در اشعار فارسی، به ویژه در شاهنامه فردوسی به پنبه اشاره شده است. مارکوپولو (در قرن سیزدهم) در کتاب خود به عمده محصولات ایرانی از جمله پنبه اشاره کرده است.

نکته:

این محصول که به دلیل مبادلات وسیع تجاری اش «طلای سفید» لقب گرفته است از اهمیت اقتصادی فراوانی برخوردار است . این گیاه در تولید نخ و پارچه کاربرد دارد. برای این منظور، الیاف آن را به شکل گسترده و رشته‌رشته درآورده تا دراز و پیچیده در هم شوند. نخ پدید آمده سپس برای تولید پارچه به کار گرفته می‌شود. اگرچه این روش از دیرباز تاکنون مرسوم بوده است، این تنها اختراع دستگاه پنبه‌ریسی بود که هزینه تولید پارچه از این راه را پایین آورد و باعث بهره‌گیری گسترده از پنبه شد به گونه‌ای که امروزه پرکاربردترین الیاف به کار رفته در صنعت پوشاک است.کاربرد پنبه:یکی از کاربرد های اصلی پنبه در صنعت نساجی است. استفاده‌هایی مانند پارچه‌های پنبه‌ای، جوراب، لباس زیر، لباس کودک، حوله‌ها، پارچه‌های مخملی، پوشاک و … نخ مورد استفاده در قلاب‌بافی و بافندگی نیز اغلب از جنس پنبه است.

بسیاری از پارچه‌ها تماماً از الیاف پنبه تولید می‌شوند. همچنین می‌توان برخی دیگر از الیاف را با پنبه مخلوط کرد و به این ترتیب خواص مورد نیاز دیگری به منسوج اضافه نمود. به عنوان نمونه مخلوط ابریشم مصنوعی با پنبه یا مخلوط الیاف مصنوعی مانند نخ پلی‌استر با پنبه. همچنین می‌توان نخ پنبه‌ای را با نخ کشیده شده مخلوط کرد و پارچه‌های کشباف مورد نیاز برای لباس‌هایی مانند شلوار جین و لباس‌های کشی تولید کرد.نخ پنبه:نخ پنبه از الیاف های طبیعی گیاهی تشکیل می شود و در اندازه ها متفاوت تولید می شوند از این نخ ها در خیاطی برای کوک زدن و رویه کار لباس ها استفاده می کنند. گروه تولیدی بازرگانی مهر سام آسان بافت اولین سایت مرجع خرید و فروش نخ در یران میباشد که زیر مجموعه نساجی دیباریس میباشد جهت خرید نخ دیبا با واحد فروش ما در تماس باشید .
روش تشخیص دادن نخ پنبه اصل چگونه است؟

برای تشخیص دادن نخ پنبه معمولا ازروش زیر استفاده میکنند:اگر الیاف پنبه طبیعی باشد در مقابل حرارت به سرعت اتش گرفته و میسوزند و بعد از این که اتش خاموش شد از آن دود تیره رنگ خارج میشود و بوی کاغذ سوخته میدهد و خاکستر بسیار نرمی تولید میشود.
نخ های پنبه ای در بازار در انواع نخ های کوک ( جهت کوک زدن ) ، نخ پرک ( جهت رویه دوزی و بسته بندی) از انواع نخ های شانه نشده و نخ های شانه شده ظریف براق که در اشکال سیگارت و یا قرقره در انواع مختلف موجود است و یا بصورت عمامه که تابدار و براق بوده و در انواع ضخیم تر به شکل قرقره و سیگارت عرضه میگردد . این نوع نخ ها مناسب برای کارهای درشت و برجسته است . در نخ های سیگارت و عمامه برای اینکه ظاهری براق و شفاف به نخ داده شود از یک مرحله عمل شیمیایی بنام مرسریزه استفاده می شود و گاهی ممکن است روی برچسب نخ کلمه مرسریزه ذکر گردد.

فروش نخ پنبه نمره 30 دیباریس

شرکت نساجی دیباریس بزرگ ترین تولید کننده انواع نخ میباشد ,دراین مجموعه نساجی فروش عمده نخ پنبه کامپکت انجام میشود . مجموعه مهرسام آسان بافت به نمایندگی شرکت دیباریس جهت فروش انواع نخ فعالیت دارد.

ویژگی های نخ پنبه:

قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی: می توانید هر چیزی را که با نخ پنبه بافته شده است بردارید و داخل ماشین لباسشویی و سپس خشک کن بیندازید. و مانند پشم هیچ نیازی به نگرانی در مورد کوتاه شدن یا آب رفتن آن نیست.

ماندگاری: در حالی که نخ پنبه ممکن است با گذشت زمان کمی سست شود اما مقاوم است و در برابر تنش های محیطی مقاومت می کند.

قابلیت تنفس: برخلاف بسیاری از الیاف دیگر، نخ پنبه گرما را حبس نمی کند. به خوبی نفس می کشد که آن را به یک نخ عالی در هوای گرم تبدیل کرده است.

قابلیت جذب: توانایی پنبه در نگه داشتن آب آن را به گزینه ای عالی برای پروژه هایی مانند پارچه ظرف شویی، حوله و زیر لیوانی تبدیل می کند.

خواص نخ پنبه:

نخ پنبه ها به دلیل داشتن خواص زیاد در دنیا بسیار پر طرفدار هستند.

پزشکان نیز به خواص پنبه برای بدن اشاره دارند و مردم را به استفاده از آنها ترغیب می کنند.

پنبه و نخ آن برای بدن بسیار مفید بوده و از بسیاری از بیماری های پوستی جلوگیری می کند.

برخی از خواص آن عبارت اند از:
کنترل رطوبت بدن
ضد آلرژی
عایق
نرمی و راحتی
مقاوم در آب و هوای گوناگون


اگر قصد خرید نخ پنبه دارید حتما در نظر بگیرید که نخ مورد نظر با سیستم رینگ تولید شده باشد و اپن اند نباشد.مهرسام آسان بافت تولید و پخش نخ پنبه کامپکت رینگ در ایران  
1. نخ معمولی
2. نخ شانه شده
3.نخ سوپر
4.نخ کامپکت

نخ پنبه های زیادی در بازار وجود دارد که بهترین آن اول نخ پنبه کامپکت و بعد سوپر و بعد از آن نخ شانه شده است.

طول الیاف پنبه معمولا به پنج قسمت تقسیم خواهد شد:

1.الیاف کوتاه
2.الیاف متوسط
3.الیاف بلند متوسط
4.الیاف بلند
5.الیاف بسیار بلند

راهنمای مراقبت از پارچه پنبه ای:
پارچه های پنبه ای را می توان با ماشین لباسشویی و یا روش های خشکشویی تمیز کرد؛ دستورالعمل شستشو و تمیز کردن آنها براساس رنگ پارچه و ترکیبات آن (به عنوان مثال ترکیب با الیاف طبیعی یا مصنوعی دیگر) متفاوت است. لذا حتماً باید قبل از اقدام به شستشو، دستورالعمل مراقبتی لباس را بخوانید.

قبل از شستن لباس های پنبه ای، لکه های آن را پاک کنید.
برای جلوگیری از رنگ پس دادن، لباس های هم رنگ را با هم بشویید. لباس های با رنگ های تیره تر باید با آب سرد شسته شوند؛ اما لباس های با رنگ های روشن را می توان هم با دور سرد و هم با دور گرم ماشین لباسشویی شستشو داد.
از سفید کننده برای شستشوی پارچه های پنبه ای می توان استفاده کرد.
پارچه های پنبه ای تمایل به آبرفتگی دارند؛ بنابراین اگر قصد دوخت لباس با پارچه های پنبه ای را دارید، بهتر است پارچه را قبل از دوخت، آبکشی کنید.
لباس های پنبه ای را می توان هم در معرض هوا به صورت آویزان خشک کرد و هم آنها را در ماشین خشک‌کن قرار داد. فقط توجه داشته باشید که پارچه های پنبه ای به راحتی چروک و جمع می شوند. بنابراین اگر قصد دارید مانع از چروک شدن شان شوید؛ آنها را یا در معرض هوای آزاد و روی بند رخت خشک کنید و یا اینکه در صورت استفاده از ماشین خشک‌ کن، سریعاً از آن خارج کنید تا چین و چروک اضافی در پارچه ها به وجود نیاید.
اثر عوامل محیطی بر نخ پنبه:لباس های نخ پنبه را از کجا بخریم؟

مهر سام آسان بافت جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و آرامش خاطر مشتریان برای اطمینان در خرید تیشرت نخ پنبه یا هودی شلوارک نخ پنبه سایت فروش لباس خود را راه اندازی کرده و همکاران فروش بصورت حرفه ای در اختیار


 
از قرار دادن پارچه های پنبه ای در معرض نور خورشید به مدت طولانی باید خودداری نمود. زیرا نور خورشید موجب می شود استحکام پارچه پنبه ای کاهش یابد و رنگ آن زرد شود.
به منظور جلوگیری از رشد قارچ، کپک و باکتری باید پارچه های پنبه ای در جای خشک نگهداری شوند.