نخ (Thread) چیست؟

نخ رشته ای نازک و بلند بوده که به صورت های طبیعی و مصنوعی و ترکیب هر دوی آن نیز موجود است و کاربرد های بسیاری در صنعت نساجی و پزشکی دارد.

واردات نخ :

از جمله مواد اولیه وارداتی، نخ و منسوجات وابسته به آن است که تولیدات البسه و پوشاک داخل کشور رابطه ی مستقیمی با مواد اولیه دارد. که گاهاً یا تولیدات داخلی این نیاز را پوشش می دهد و گاهی اوقات نیز این مواد اولیه از خارج کشور وارد می شود.

ویژگی های نخ خوب برای واردات :

 • شفافیت
 • رنگ ثابت
 • استحکام
 • کیفیت


کاربرد نخ:

 1. برای تهیه لباس ( صنعت پوشاک )
 2.  دوخت پارچه
 3.  مصارف پزشکی مانند: جراحی ها
 4.  دوخت فرش ها و … کاربرد های فراوانی دارد.

واردات نخ :

علاوه بر تولیدات درجه یک و عالی الیاف در کشور بخش تولیدات و صنایع نساجی نیازمند الیاف بیشتری است که این نیاز از طریق واردات نخ امکان پذیر می شود.


شرایط و مراحل واردات و ترخیص نخ از گمرک:

شرایط و مراحل واردات و ترخیص نخ از گمرک مانند سایر کالاهای وارداتی است.

 ابتدا باید نامه درخواست قیمت و دریافت کاتالوگ محصولات را برای فروشنده ارسال نمود. پس از بررسی و انتخاب محصولات مورد نظر، پیش فاکتور یا پروفرما توسط فروشنده صادر می‌شود.

نخ ها بر اساس الیاف به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

 • نخ طبیعی ( پنبه، ابریشم، پشم، کتان ) 
 • نخ مصنوعی ( پلی استر، ویسکوز، نایلون ) 
 • نخ ترکیبی ( ترکیب شده از الیاف طبیعی و مصنوعی )

نکته:

نخ پلی استر پنبه و پلی استر پشم از رایج ترین انواع نخ های ترکیبی محسوب می شوند. معمولا واردات نخ به کشور ایران از ترکیه و چین و از طریق گمرکاتی مانند بازرگان، جلفا، اصفهان، بندر عباس انجام می شود.

شرکت نساجی مهرسام آسان بافت نماینده فروش نساجی دیباریس آماده فروش انواع نخ ازجمله:

نخ پنبه کامپکت

نخ ملانژ

نخ پنبه اپن و... میباشد.واردات نخ و فروش نخ ازبک مثل یوزتکس

  یکی از مهم ترین فعالیت های شرکت و گروه مهر سام است فروش نخ یوزتکس و گلوبال بصورت روتین در مهر سام  آسان بافت انجام میشود . همان طور که میدانید نخ در مدل های مختلف نخ ریسندگی، نخ یک لا، نخ دندان، نخ ابریشم، نخ فرش، نخ اکرلیک، نخ پلی استر و … در بازار موجود است. برای واردات نخ از ترکیه باید ابتدا بازارهای داخلی را مورد بررسی قرار دهید و سپس بهترین محصول را وارد کنید. الیاف به کار رفته در نخ ها تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت کار دارد.