نخ سردوز که به نخ ترویرا معروف است،از رشته های بسیار نازک ودر هم تنیده تشکیل شده که باعث میشود جنسی نرم داشته باشد. نخ ریشه بندی اندکی حالت کشسانی دارد.در واقع در نساجی نخ استرچ در طبقه نخ های  مصنوعی است که موارد مصرف زیادی دارد و در میان مشتریان و تولیدی های  پوشاک  از جمله پر طرفدارترین ها به شمار می آید. نخ های استرچ بسیار انعطاف پذیر هستند و ویژگی های خاص آن ها باعث شده به بهترین گزینه برای بافت پوشاک با ارتجاع و مقاوم در برابر دما تبدیل شوند. در حقیقت می توان گفت در ساختار داخلی نخ های استرچ از متریال الاستیک استفاده شده است که خاصیت انعطاف پذیری، بازگشت پذیری و کششی نخ را تقویت می کند.
استفاده از نخ های استرچ برای بافت پارچه به تنهایی، کار درستی نیست زیرا این نخ به دلیل خاصیت کشسانی زیادی که دارد در هنگام بافت غیر قابل کنترل می شود؛ بنابراین بهتر است آن را با سایر نخ ها مثل نخ پنبه ونخ پلی استر ویسکوز و ملانژ  ترکیب کرده و برای بافت استفاده کنیم.
نساجی مهرسام آسان بافت تولیدکننده انواع نخ باکیفیت بالا اماده تامین نیاز های مشتریان عزیزمیباشد.
از محصولات بازرگانی مهرسام 


نخ پنبه نمره 30 تک لا -نخ پلی استر ویسکوز-نخ ویسکوز-نخ ملانژ -نخ پلی استر پنبه بدون شرط رنگ میباشدویژگی های نخ استرچ:

با توجه به این که نخ های استرچ معمولا به صورت ترکیبی استفاده می شوند، پارچه هایی که از این نخ ها تولید می شود دارای ویژگی خاصی هستند که باعث کاربرد وسیع آن ها در صنعت نساجی  می شود. عامل مهم دیگری که در محبوبیت استفاده از این نخ ها نقش بسزای دارد، توانایی آن در جذب رطوبت است. این ویژگی باعث می شود که نخ استرچ برای استفاده در دستگاه های مختلف بافت و گردباف در نظر گرفته شود.

ویژگی های نخ استرچ موارد زیر میباشد:
عدم ایجاد محدودیت،
آزادی در حرکت،
رنگ پذیری بالا،
حداقل چروکیدگی،
کاهش نرخ تولید در واحد زمان و هزینه بالای بافت

کاربرد های نخ استرچ:
بافت و تولید پارچه های جین
تهیه و تولید انواع جوراب های مردانه، زنانه و بچگانه
تهیه و تولید انواع لباس های زیر
تولید انواع بانداژ پزشکی
تولید و بافت پارچه مخمل نخی
تولید و بافت پارچه های حلقوی بافت
تولید انواع منسوجات با خاصیت الاستیک و کشسانی بالا
تولید لباس کار مقاوم در برابر حرارت
تولید انواع لباس راحتی


انواع نخ استرچ:

نخ های استرچ با سایر الیاف به عنوان نخ مغزی ریسیده شده، نخ های پوششی، نخ تابیده شده و نخ های تکسچره شده استفاده می شود. نخ مغزی ریسیده شده یا نخ لاستیک خود دارای انواع مختلفی است و از نخ مغزی و نخ غلاف تشکیل می شود. نخ مغزی مانندنخ اسپاندکس یا لاکرا، PTT، PBT و DOW XLA نوعی فیلامنت است و ساختار آن به گونه ای است که قابلیت ارتجاعی قابل توجهی به پارچه بافته شده می دهد. نخ پوششی هم دارای الیاف طبیعی مانندنخ پنبه و نخ ابریشم  است. الیاف مختلف را می توان با نخ استرچ، براساس کاربرد و نیاز ترکیب کرده و نخ جدیدی تولید کرد.