آشنایی با نخ POY:

نخ POY به گونه ای از نخ گفته می شود که در زمینه نوع ساختار پلیمری، یک زنجیره مولکولی به شکل نیمه آرایش یافته می سازد. که این مقدار بی نظمی سبب به وجود آمدن ازدیاد طول در محصولی که تولید می شود می گردد. به طور معمول نخ های POY یا به شکل ترکیبی با دیگر نخ ها اصطلاحا  ITY صرف شده و یا اینکه در کارخانه های تکسچرایزینگ به تکسچره نخ و استرچ تبدیل خواهد گشت.

این گونه نخ با توجه به مصرف نمودن چیپس پلی استر (PET) براق (Super Bright) و نیمه مات  (Semi Dull) و با بهره بردن از تازه ترین ماشین آلات روز بصورت سفید و رنگی ( با استفاده از مستربچ با دانه های رنگی) تولید می شود که دیگر به رنگ رزی در دیگر مراحل احتیاجی ندارند.


مراحل تولید:

تولید نخ POY همانند نخ‌های پلی استری، نایلون و پلی پروپیلن،  به روش ذوب ریسی است. برای تولید این نخ از چیپس پلی استر بهره می‌گیرند. به این صورت که چیپس را با فشار هوا به داخل مخازن انتقال می‌دهند. چیپس طبق ظرفیت و میزان خاص به درون کریستالیزور وارد خواهد شد. بعد از انجام این مرحله چیپس‌ها به هم نمی‌چسبند و رطوبت آن‌ها در این مرحله گرفته خواهد شد. چیپس پلی استر پس از خشک شدن به اکسترودر وارد خواهد شد. سپس چیپس ها ذوب شده و به داخل لوله‌های ریسندگی منتقل می‌شوند. بعد از آن پلیمر مذاب به بخش تولید رشته‌های نخ وارد خواهد شد. با بیرون آمدن پلمیر مذاب از سوراخ‌های ریزی که بر روی دستگاه تعبیه شده است، رشته الیاف ساخته می‌شود.

بعد از آن این پلیمری که ذوب شده است به داخل لوله های مشخص فرستاده شده، به بخش هد ریسندگی انتقال داده می شود. به جهت پیشگیری کردن از پایین آمدن دما و سخت شدن پلیمر مذاب همه سیستم حرکت داخل یک سامانه لوله دو جداره انتقال داده می شود که در کناره های این پلیمر مذاب ، روغن مشخصی با دمای مخصوص با دقت ±۱˚C و همچنین سیستم دوجداره کنترل خواهد شد، که پلیمر مذاب هیچ گونه تغییر دمایی به خود نبیند. در صورتی که کمترین تغییر دما در این فرآیند به وجود بیاید در پلیمر مذاب شرایط مناسب برای به تولید رساندن مهیا نخواهد داشت.

بعد از آن پلیمر مذاب به سوی پمپ ها هدایت خواهد شد. سیستم پمپ ها مترینگ می باشد. این بخش از اصلی ترین بخش های تولید نخ POY است. پمپ ها به شکل چرخ دنده ای به کار گرفته شده و مقدار دقیق گذر مواد را کنترل می کند به شکلی که هر پمپ باید با توجه به نمره نخ تولیدی میزان دقیق و مشخص پلیمر مذاب بگذراند.

بعد از آن پلیمر مذاب به بخش تولید رشته های نخ یا همان اسپیرنت ریسندگی وارد خواهد شد. در این بخش با دبی و ظرفیت و نمره مخصوص رشته های نخ تشکیل خواهند شد. به این معنا که با گذشتن این پلیمر مذاب از سوراخ های بسیار کوچک رشته های نخ با عدد مخصوص تولید خواهد شد.

در مرحله بخش کوانچینگ این پلیمر مذاب که به شکل رشته های کاملا باریک نخ از سوراخ های کاملا کوچک اسپیرنت ها خارج آمده ، سرد خواهد شد. که این روش با هوا و دما و میزان رطوبت مخصوص صورت خواهد گرفت.

پس از کوانچینگ عمل روغن زن به نخ POY ساخته شده انجام خواهد گرفت. روغن ریسندگی جهت به وجود آوردن حالت لعاب به نخ داده می شود. این عمل سبب می شود مرحله های بعدی ساخت نخ POY دقیق تر به انجام برسند و در آخر نخ POY ساخته شده بر روی دوک های مقوایی مخصوص چند لایه (بوبین) به وسیله دستگاه های دقیق و حساس به اسم وایندر پیچیده خواهد شد. این مورد کاملا حساس و دقیق می باشد به گونه ای که کشش و تسریع دستگاه به شکل دیجیتال کنترل خواهد شد.


نمره نخ:

نمره نخ به معنی نازک یا ضخیم بودن نخ است. محاسبه این نخ عبارت است از نسبت وزن به طول نخ. واحد در نظر گرفته شده برای آن دنیر است، که نشان‌دهنده وزن ۹۰۰۰ متر نخ poy برحسب گرم است.


کاربرد:

از این گونه نخ به شکل نخ پایه در ساخت گونه های مختلف نخ های تکسچره DTY ،ITY ، ATY  و گونه های دیگر نخ های کشیده شده (FDY) استفاده به عمل می آید.

پارچه های تولید شده ازنخ POY:

پارچه هایی نیز که با استفاده از نخ poy تولید می شوند، از خاصیت حرارتی فوق العاده ای برخوردار بوده و همچنین دارای قابلیت آویزش بسیار خوبی هستند. از دیگر ویژگی های انواع پارچه تولید شده با استفاده از نخ poy می توان به انعطاف پذیری بسیار بالای آن ها اشاره کرد که یک ویژگی بسیار مهم به شمار می آید.


موارد کاربرد نخ poy:

نخ poy دارای کاربرد های بسیار زیادی است و البته روز به روز نیز شاهد افزایش کاربرد این نوع نخ در صنایع نساجی می باشیم. در ابتدا لازم است ذکر کنیم که از نخ poy همواره به عنوان ماده اولیه جهت تولید نخ های استرچ (ATY) و تکسچره (DTY) در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر موارد کاربرد این نخ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی و تولید انواع پارچه های رومبلی
 • طراحی و تولید انواع پارچه پرده ای
 • طراحی و تولید پارچه های مخصوص نظافت حساس نوری
 • طراحی و تولید پارچه های جلا دهنده عدسی
 • طراحی و تولید پارچه های مخصوص نظافت تجهیزات و قطعات میکروالکترونیک
 • مناسب جهت تولید انواع لباس زیر
 • مناسب جهت تولید انواع لباس زنانه
 • مناسب جهت تولید انواع لباس ورزشی به خصوص لباس های ورزشی زمستانه
 • مناسب جهت تولید انواع لباس پیراهنی
 • مناسب جهت تولید انواع لباس کار
 • مناسب جهت تولید انواع جوراب
 • مناسب جهت تولید انواع پارچه های کشباف
 • قابل استفاده در تولید فیلتر ها
 • و…ویژگی های نخ POY:

این نخ از نظر درخشندگی به سه صورت نیمه مات، برایت و سوپر برایت تولید می‌شود. تعداد فیلامنت‌های این نخ بسته به نمره نخ ، چیزی در حدود۲۴ تا ۲۸۸ است.انعطاف پذیری و قابلیت آویزش پارچه‌های تولید شده از این نخ، از ویژگی‌های دیگر نخ POY  هستند.


نکته:

نخ POY یکی از بهترین و پر مصرف ترین انواع نخ در صنایع نساجی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار زیادی است. این نخ از نوع پلی استر نیمه آرایش یافته است که الیاف آن کاملا صاف و میله ای بوده و به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته اند.