تیشرت چیست:

تیشرت (به انگلیسی: t-shirt یا tee shirt) نوعی پیراهن است که برای پوشاندن بالاتنه به کار می‌رود. معمولاً تیشرت‌ها دکمه و یقه ندارند و آستین‌های کوتاهی دارند.

تیشرت نوعی پیراهن (بلوز) پارچه ای، مناسب برای خانمها و آقایان است که به لحاظ شکل بدنه و آستین‌هایش به شکل حرف انگلیسی T نامگذاری شده است. شکل قدیمی آن دارای آستین کوتاه و یک خط گرد در ناحیه گردن است که به عنوان یقه گرد شناخته شده است که یقه ندارد. تیشرت ها به طور کلی از پارچه های کشی، سبک و ارزان تهیه می شوند که به راحتی قابل تمیز شدن باشند.

معرفی پارچه‌های مناسب برای تیشرت:

  1. پارچه پنبه
  2. پارچه پلی استر پنبه
  3. پارچه جودون
  4. پارچه تریکو
  5. پارچه ویسکوز


پارچه پنبه:

از بهترین پارچه‌ها برای تیشرت می‌توان پارچه نخ پنبه را نام برد که بیشترین استفاده را در تولید انواع لباس مخصوصا تیشرت زنانه و مردانه دارد. پارچه‎ پنبه دارای خصوصیات خوبی چون خنکی و نرمی است و به دلیل داشتن منافذ، گرمای هوا را از خود عبور می‌دهد که همین موارد سبب شده است تا در تولید تیشرت‌های تابستانی از پارچه پنبه استفاده شود. از دیگر ویژگی‌های مثبت پارچه پنبه می‌توان به ضد حساسیت بودن آن اشاره کرد و اینکه لباس‎ هایی از این جنس کمتر چروک می‌شوند. پارچه پنبه در انواع مختلفی تولید می‌شود که نوع یک روی آن برای لباس‌های تابستانی و نوع دورو پارچه پنبه با ضخامتی دو برابر برای دوخت تیشرت‌های آستین بلند زمستانی و پاییزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پارچه ویسکوز:

پارچه ویسکوز یکی از پارچه‌هایی است که از الیاف طبیعی مثل پنبه تولید می‌شود که معمولا برای دوخت تیشرت‌های زنانه کاربرد دارد. قیمت پارچه ویسکوز پایین است و در نتیجه تیشرت‌هایی با این پارچه قیمت مناسب تری داشته و در دسته پارچه‌های پرفروش قرار دارد. از ویژگی‌های پارچه ویسکوز می‌توان به خنکی، حالت نرم و کشی آن اشاره کرد.فروش عمده تیشرت ویسکوز

پارچه جودون

این پارچه از الیاف نخ لاکرا تولید می‌شود و می‌توان آن را در دسته‌ی پارچه‌های پنبه ‎ای قرار داد. پارچه جودون کیفیت و دوام بالایی داشته و چروک نمی‌شود. داشتن ویژگی‌هایی چون خنکی و بوی عرق نگرفتن، آن را برای تولید تیشرت‌های تابستانی مردانه و زنانه مناسب کرده است اما معمولا جودون بهترین پارچه برای تیشرت پولوشرت یا همان تیشرت یقه دار است.


ویژگی پارچه جودون:

پارچه جودون و خیلی از پارچه های دیگر که با ماشین گرد بافت بافته میشوند، اما تفاوت آن ها در نوع بافت می باشد به طوری که اکثر پارچه ها، بافت ساده ای دارند اما جودون بافت متفاوت و لوزی شکلی دارد و از ترکیب نخ های طبیعی و مصنوعی بافته میشود که همین مورد باعث گردش هوای بهتر و طول عمر بیشتر این پارچه و محبوبیت این نوع پارچه برای تولیدکنندگان تیشرت های تولیدشده از پارچه جودون میباشد.

انواع جودون:

تیشرت جودون خود به سه دسته تقسیم میشوند: جودون لاکرا، جودون پنبه و جودون پلی استر که به ترتیب به تفاوت ها و نحوه شناسایی شان میپردازیم.فرو ش عمده تیشرت های ارزان قیمت جودون و زیر 100 هزار تومان

جودون لاکرا:

همونطور که از اسم اش مشخص است از ترکیب دو نوع الیاف جودون و لاکرا تهیه میشود که قدرت کشسانی بیشتری به این نوع پارچه میدهد و البته قیمت بالاتری نیز دارد و کمتر مورد استقبال تولید کننده ها قرار میگیرد در حالی که برای تولید البسه ورزشی مناسب تر هستند.

جودون پنبه:

جودون را به دلیل نوع بافت و گردش هوای خوب و لطافت میشود به عنوان پارچه چهار فصل معرفی کرد. پنبه همیشه نقش اساسی در بافت پارچه های جودون ایفا میکند که در دو شکل نخ پنبه شانه  و نخ پنبه اپن مورد استفاده قرار میگیرند. نخ پنبه شانه شده نسبت به اپن از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است و همین مورد باعث میشود کمتر مورد استفاده  قرار بگیرد.


جودون پلی استر:

جودون پلی استر از ترکیب نخ پنبه و پلی استر بافته میشود که جذب رطوبت بالایی دارد و نسبت به جودون لاکرا و جودون پنبه وزن کمتری دارد و بسیار لطیف می باشد و به دلیل وجود پلی استر در این نوع جودون، باعث افزایش طول عمر البسه ای می شود که از جنس جودون پلی استر می باشند و همه این مزیت ها باعث می شود که تولیدکنندگان رغبت بیشتری داشته باشند تا از جودون پلی استر استفاده کنند.


چاپ روی تیشرت:

چاپ روی تیشرت ها یکی از صنعت های بسیار محبوب تولید لباس است.طرح های روی تیشرت ها میتوانند به صورت اشکال متفاوتی باشند.تایپوگرافی،تصاویر افراد مشهور و معروف،تصاویر انیمیشنی و بسیاری دیگر از انواع طرح های چاپ هستند.همچنین بسیاری از خوانندگان از طریق فروش تیشرت های هواداری خود به نوعی کسب درآمد میکنند.