مقدمه :

پشم یک نوع الیاف پروتئینی است که از گوسفند به دست می آید این موضوع شامل تولید نخ پشم هم میشود .نکته:

الیاف پشمی جزء الیاف طبیعی هستند.

الیاف پشم از چه حیواناتی گرفته میشود:

نخ والیاف پشمی در صنعت نساجی کاربرد دارد.

این الیاف از گوسفندان و سایر حیوانات گرفته می‌شود؛ برای مثال پشم کشمیری از بز کشمیری، کیویوت از گاوعنبر، پوستین یا خز از بایسون، آنگورا از خرگوش و انواع دیگر پشم از شتران بدست می‌آید.


مراحل تولید نخ پشمی:

 1. برداشت پشم 
 2. پشم را بشویید
 3. پشم را مرتب کنید
 4. پشم را کارد کنید
 5. پشم را به نخ بچرخانید
 6. نخ را ببافیدالیاف پشمی درچه صنعتی کاربرد دارد:

پشم یکی از مهم‌ترین مواد اولیه در صنعت نساجی بوده بااین حال نخ پشم در صنعت پوشاک  (تولید لباس و پوشاک ) بسیار کاربرد دارد واز آن استفاده میکنند. در حال حاضر نیز هیچ‌یک از الیاف مصنوعی از نظر کیفیت نمی‌توانند در بافت پارچه، قالی و گلیم با پشم رقابت کنند. از نظر محیط زیست پشم ماده ای است که بقایای آن در طبیعت اثر مخربی ندارد.


ویژگی های الیاف پشمی:

 1. طول
 2. ظرافت
 3. خواص الاستیک
 4. تاثیر گرما
 5. شکل سطح مقطع عرضی
 6. استحکام
 7. ظاهر
 8. تاثیر مواد شیمیایی
 9. تاثیر عوامل بیولوژیکی


ویژگی های الیاف پشمی از نظر ظاهری:

یکی از ویژگی های ظاهری الیاف پشمی، پیچ و تاب و پوسته پوسته بودن است. این الیاف به دلیل مجعد بودن، حجیم تر هستند و ظاهری مارپیچ دارند. به خاطر پوسته پوسته بودن، دارای اصطکاک متغیری هستند؛ در حالی که الیاف پنبه ای این ویژگی را ندارند. رنگ الیاف پشمی، بسته به نوع آنها متفاوت است.الیاف طبیعی :

الیاف طبیعی به الیاف هایی گفته می شود که به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد و به دست انسان ساخته نشده است و نسبت به الیاف های مصنوعی از کیفیت باالتری برخوردار هستند. الیاف های طبیعی به صورت حیوانی و گیاهی تهیه می شوند.مثلا به الیاف هایی که از پشم و مو حیوانی مانند گوسفند و… گرفته می شود. 

مانند نخ والیاف پشمی.


ویژگی و کاربرد نخ پشمی:

نخ های پشمی دارای استحکام بالا هستند و جزء نخ های ضخیم شناخته می شوند و از آن ها برای دوخت پارچه های کلفت نیز استفاده می شود. نخ های پشمی در هنگام استفاده به دلیل خاصیتی که دارد از هم گسسته می شود. بنابراین برای دوخت پارچه های نازک و خیاطی و گلدوزی استفاده نمی شود.
معایب نخ پشم :

 • برخی از انواع پشم شکننده هستند، بنابراین ممکن است مجبور شوند با الیاف دیگر ترکیب شوند.
 • ممکن است برای بعضی افراد حساسیت پوستی ایجاد کند.
 • گرما و رطوبت می تواند باعث ایجاد نمد پشمی شود که ممکن است ظاهر لباس را خراب کند.

کاربرد الیاف پشم در محصولات :

الیاف پشم نرم و کشسان است و می توان از آن برای ساخت منسوجات پشمی، پتو، نمد و سایر منسوجات استفاده کرد. محصولات پشمی دارای ویژگی های حس خوب دست و حفظ گرما خوب است. سخن آخر:

الیاف پشمی یکی از بهترین الیاف های طبیعی هستند که در تولید پارچه های زمستانه کاربرد دارند. ویژگی اصلی این الیاف، طبیعی بودن آن ها می باشد.