پنبه:

محصول پنبه به علت داشتن ارزش اقتصادي و تجاري در جهان،طلاي سفيد ناميده مي شود. در حقيقت مي توان گفت كليه افراد در جهان آن را به كار برده و بدان احتياج روزمره دارند . آنچه كه پنبه را در رديف گياهان بسيار با ارزش قرار داده كاربردهاي متنوع اجزاء مختلف اين گياه است كه در صنايع مختلف به خصوص نساجی كاربرد داشته و در بسياري از موارد نيز استفاده از آن اجتناب ناپذير است .در كشور ما نيز بر اساس شواهد موجود از زمان هخامنشيان اين گياه كشت و كار مي شده و يكي از زراعتهاي اصلي ايرانيان محسوب مي شود

پنبه یکی از محصولات کشاورزی در دنیا میباشد که از الیاف پوشانندهٔ دانهٔ گیاه پنبه به دست می آید .پنبه از الیافی نرم وپفدار به وحود آمده است . ماده اصلی این بافت سلولز نام دارد  و به دلیل ویژگی پوشانندگی، میتوانند تخمهای گیاه را با خود به مناطق دور ببرند و به گسترش گیاه کمک کنند . 

نخ کارد:

بطور مثال در نمرات 30 ، نخ شانه و کارد خصوصیات متفاوتی دارند که بر پارچه تولید شده تاثیر دارد

میزان پرز و نپ در نخ کارد بیشتر است .بعد از آنکه توده الیاف پنبه  از هم جداسازی ، تمیز و در صورت لزوم در مرحله اول مخلوط شدند بروی ماشین کارد به حالت الیاف جدا از هم در آمده و سپس در کنار هم جمع می گردند تا نخ پنبه کارد را تشکیل دهند.در مرحله بعدی تعدادی از فتیله های کارد به واحد کشش دهنده یک ماشین چند لاکنی تغذیه می شوند .کشش باعث کم شدن جرم الیاف در طول هر فتیله می شود . در نمرات یکسان از نخ شانه و کارد ، وزن پارچه تولید شده از نخ کارد کمتر از نخ شانه می باشد.بدنبال آن فتیله هایی که وزنشان کم شده باهم جمع گردیده تا دوک  چندلا بدست آید. در مقایسه با فتیله کارد ، الیاف داخل دوک چندلا بهتر در امتداد محور طولی دوک قرار گرفته اند و نسبت بهم موازی تر هستند.

نخ شانه:

 نخ شانه از نخ کارد یکنواخت تر می باشد و تاب نخ شانه شده کمتر از کارد است

در مراحل ریسیدن پنبه خارج کردن الیاف کوتاه تر از فتیله چندلا در طی یک مرحله بیشتر توسط ماشین شانه انجام می پذیرد. الیاف در اثر شانه شدن تمیز تر می گردند. در مقایسه با نخ های کارد شده ، نخ های شانه شده زیر دست نرم تری را دارا میباشند. نخ های تهیه شده در ریسندگی پنبه ایی دارای مقاومت کششی بالاتر میباشند  و محصول یا پارچه مناسبی را به وجود می آورند 

نخ کامپکت:

اصول اولیه ریسندگی کامپکت مانند همان ریسندگی رینگ است با این تفاوت که در ناحیه کشش دارای یکسری تنظیمات متفاوت با کارد میباشد .در نتیجه تفاوت اصلی در ناحیه کشش است. هدف اصلی ریسندگی کامپکت به حداقل رساندن تغییرات عرضی رشته لیف با به کارگیری مکش هوا برای متراکم کردن جریان اصلی  در قسمت کشش اصلی و از بین بردن منطقه مثلث ریسندگی هست.

در  صنعت نساجی و دستگاه های ریسندگی  ودر مدل نخ کامپکت امکان رسیدن به استحکام مساوی با نخ رینگ با حدود ۲۰ درصد تاب کمتر شدنی میباشد  این کار موجب تولید نخی با زیردستی خیلی نرم  شده و موجب افزایش تولید کاهش مصرف انرژی می شود.اصول اولیه ریسندگی نخ کامپکت مانند همان ریسندگی رینگ است با این تفاوت که در ناحیه کشش دارای یکسری تغیرات میباشد.

بیشترین فروش گروه تولیدی بازرگانی مهرسام آسان بافت روی نخ شانه کامپکت نمره 30میباشد که توسط نساجی دیباریس تولید و به وسیله واحد فروش مهر سام آسان بافت بین مشتریان پخش میشود .

ویسکوز:

نخ ویسکوز از دسته الیاف مصنوعی که با نام بشر ساخت معرفی میشود واز الیاف بازیافت شده به شمار می رود عضو اصلی ریون میباشد  ماده اولیه نخ ویسکوز از لیف لینتر پنبه یا تنه درختان (بیشتر تنه درختان جنگلی و نیشکر ) می باشد ولی طرفداران و حامیان محیط زیست کاملا با تولید ویسکوز از جنگل مخاف هستند. سطح مقطع الیاف ویسکوز به صورت موجدار و با طول هایی شبیه الیاف پنبه، کتان و پشم تولید می شوند. قطر الیاف ویسکوز معمولا با توجه به قطر روزنه حدودا از 12 شروع و تا 22 ادامه دارد .

فروش عمده نخ های ویسکوز از مهرسام آسان بافت با برند دیباریس انجام و پخش میشود جهت اطلاعات در مورد نخ ویسکوز با مدیریت فروش گروه ما تماس گرفته و بهترین قیمت موجود در بازار را با کیفیت تضمینی برگشت بار در صورت عدم رضایت داسته باسید 

کاربرد الیاف ویسکوز: انواع لباس مردانه زنانه ٬ دورس، پیراهن، ست زنانه، تیشرت ٬آستری ومنسوجات بی بافت و جیر مصنوعی مصارف خانگی : روتختی، روبالشی، ملحفه و رو مبلی و...... میباشد 

نخ پلی استر:

 نخ پلی استر: ماده ای به نام پلی استر برای مصرفی مثل تولید نخ پلی استر  می تواند به شکل پلاستیک و الیاف باشد. مواد پلی استراز دسته  پلیمرهایی هستند که امروزه  بطری های پلاستیکی آب را از آن تولید میکنند . بعد از مراحل ساخت پلی استر برای ریسیدن نخ  این الیاف کوتاه به هم می پیچند تا نخی به اندازه دلخواه تولید شود. امروزه در کارخانه های تولید کننده نخ٬ تولیدنخ پلی استر تابیده مقرون به صرفه است نخ پلی استر را در تولیداتی که میخواهند لباس ارزان تولید کنند استفاده میکنند

 جالبه که بگوییم بیشترین مقدار الیافی که در تولید نخ استفاده میشود به الیاف نخ پلی استر اختصاص دارد. الیاف پلی استر همانند سایر الیاف مصنوعی به روش های صنعتی تولید و از نظر خواص نیز جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی مانند پنبه محسوب می شود. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک  استفاده می شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل و در مجموع به صورت دسته ای از الیاف درآمده و در مراحل بعدی در کارخانه های نساجی مثل نساجی دیباریس برای تولید نخ پلی استر به خط تولید رفته و بعد از مراحل ریسندگی به نخ تبدیل میشود. مهرسام آسان بافت فروش عمده نخ پلی استر دیباریس را انجام میدهد .
موارد استفاده این الیاف به صورت خالص یا مخلوط با سایر الیاف مانند: پنبه، ویسکوز و پشم در تهیه انواع نخ و پارچه های پرده ای، پیراهنی،تیشرت٬هودی٬دورس٬لباس زنانه٬ گردباف، ملحفه ای، فرش، انواع صافی، فیلتر، لایی، تسمه های نقاله، برزنت، انواع طناب، کالای خواب مانند لحاف و بالش و غیره می باشد .

نخ اسپاندکس (لاکرا):


اسپاندکس (spandex) یا نخ لاکرا (lycra) نوعی از الیاف مصنوعی با خاصیت کششی فوق العاده می باشند که دارای کاربرد های زیادی در صنعت پوشاک هستند . 

نخ اسپان:

اصطلاحیست که اکثرا برای نوعی نخ پلی استر (تکه تکه شده) به کار می رود که البته مفهوم دقیق آن نخ هایی است که الیاف آن تکه تکه هستند و حالت یکسره ندارند و فقط مربوط به پلی استر نمی شود .در پارچه های اسپان پنبه به طور کلی از نخ استفاده نشده و ترکیبی از نخ و پنبه می باشند. این نوع از پارچه به دلیل وجود الیاف مصنوعی در آن قیمت مناسب تری نسبت به پارچه های نخ پنبه ای داشته و چاپ طرح روی آن بسیار بادوام بوده و با شستشو کم رنگ و یا پاک نمی گردد و به همین جهت این نوع پارچه در انواع لباس ست زنانه مثل تیشرت زنانه ، بلوز زنانه ،شلوار زنانه و هودی زنانه …. به کار رفته و ورزشی بدلیل جریان هوا در تار و پود پارچه تولیدی از نخ اسپان  . این نخ ویژگی های مثبت بسیاری دارد؛ از مهم ترین ویژگی های نخ پلی استر اسپان، می توان به عدم چروک شدن آن، خواص زیبایی و یکپارچگی آن اشاره کرد . این نخ به دلیل صرفه اقتصادی و مقاوم بودن، در حال رواج یافتن است. همچنین از آن برای تولید پارچه تریکو استفاده می شود. از مزیت های استفاده از نخ پلی استر اسپان در تریکو، عدم تغییر رنگ آن در برابر نور خورشید و شست شو می باشد . نخ پلی استر درخواست زیادی دارد و یکی از محصولات دیباریس و سایت مرجع خرید و فروش نخ ایران میباشد .مهرسام آسان بافت فیلم تولید نخ پلی استر را برای شما دنبال کنندگان عزیز بارگذاری کرده و آماده مشاوره و پاسخ به درخواست مشتریان عزیز میباشد .

موارد مصرف: پوشاک از قبیل: مانتو، روسری، تیشرت، لباس ست ورزشی٬ هودی٬دورس٬تیشرت٬

نخ FDY:

در صنعت نساجی و دسته بندی ، نخ FDY به الیاف‌هایی گفته می‌شود که در زمان تولید توسط دستگاه‌های نخ ریسی به طور کامل کشیده می‌شوند و با استفاده از رنگدانه‌هایی طبیعی و براق تولید می گردند. خصوصیات این نخ طول زیاد و یکپارچه بودن آن میباشد .

FDY یا یه عبارت بازاری نخ کاملا کشیده شده  و یکپارچه به نخ هایی گفته می شود که طی فرایند ذوب ریسی چیپس پلی استر با مواد رنگدانه های  نیمه مات و براق با پلت فرم و فرایند کشش روی نخ POY جهت تثبیت حرارتی جهت ریسیدن یک دست تولید میگردند.

ویژگی های نخ FDY چیست:
اندازه و بازه سایز نخ  : 75 تا 1000
ظاهر و رنگ دانه : نیمه مات-برایت-سوپر برایت
نخ FDY در کجا استفاده میشود  : پارچه رومبلی، پارچه کرپ، پرده، روسری ، نخ دوخت وگلدوزی، فرش شگی، نخ شانل، پتوی راشل، ساک و چمدان


نخ DTY:

نخ دی تی وای چیست و چه کاربردی در تولیدلباس دارد ؟

 نخ (Draw Textured Yarn)  نخی با ظاهر کاملا آراسته شده در ریسندگی که طی یک عملیات، نخ نیمه آرایش یافته، تحت حرارت و کشش بسیار بالا قرار می‌گیرد.

ویژگی های نخ DTY چیست
اندازه اسمی نخ های دی تی وای: ۷۵ تا ۱۵۰۰ دنیر میباشد که در مورد واحد دنیر توضیح کاملی داده میشود
براقیت: نیمه مات-برایت-سوپر برایت
موارد مصرف: پرده های مخصوص ، پارچه های تولیدمبل ،جین،  پارچه مانتویی، پارچه پیراهنی مردانه، سجاده، خواب فرش ماشینی، پتوی راشل، روکش صندلی، مصارف صنعتی